Rozrywka

Autorka “Przyjaciół” złożyła samokrytykę, bo w jej serialu nie było czarnoskórych

Marta Kauffman, współtwórca kultowego serialu „Przyjaciele”, przeprosiła za to, że w jej serialu było za mało Murzynów. Przekazała też cztery miliony dolarów na wydział czarnej nauki jej uniwersytetu.

22 września 1994 roku telewizja NBC pokazała pierwszy odcinek Przyjaciół – serialu komediowego opowiadającego o perypetiach szóstki mieszkańców Manhattanu. Serial szybko okazał się wielkim sukcesem i w ciągu swoich 10 sezonów otrzymał aż 62 nominacje do nagrody Emmy i szereg innych nagród. Grający w nim aktorzy stali się gwiazdami, a sam serial regularnie gości na listach najlepszych seriali w historii telewizji i stał się stałym elementem popkultury.

Serial ten był jednak od początku krytykowany przez lewicę za to, że zarówno wszyscy główni bohaterowie, jak i większość postaci pobocznych, byli biali. Zwracali uwagę, że to nierealistyczne, bo jego akcja dzieje się w Nowym Jorku, gdzie biali stanowią ok. 41% populacji. Kauffman, która stworzyła ten serial razem z Davidem Crane’m, początkowo nie podobała się ta krytyka. Uważała, że to szukanie na siłę kontrowersji, a serial stał się obiektem krytyki wyłącznie ze względu na swoją wielką popularność.

Teraz jednak zmieniła zdanie. W niedawnym wywiadzie stwierdziła, że brak Murzynów i innych grup etnicznych był „symptomem jej internalizacji systemowego rasizmu, który jest plagą naszego społeczeństwa”. Stwierdziła też, że zrozumiała to, kiedy podczas próby aresztowania zmarł przestępca i narkoman George Floyd, co wywołało falę lewicowych protestów i zamieszek. „Dużo się nauczyłam w ciągu ostatnich 20 lat” – powiedziała – „Przyznanie się i zaakceptowanie winy nie jest łatwe. Ciężko jest spojrzeć na siebie w lustrze. Wstyd mi, że 25 lat temu o tym nie wiedziałam”.

Kaufmann nie ograniczyła się do przyznania się do winy. Postanowiła także przekazać darowiznę, w wysokości aż 4 milionów dolarów, swojej alma mater, Brandeis University w Bostonie. Pieniądze trafią do Wydziału Nauk Afrykańskich i Afroamerykańskich. Zostaną przeznaczone na stypendium dla wyróżniającego się naukowca tego wydziału, a także na zatrudnienie kolejnych i inne potrzeby wydziału.

Źródło: Stefczyk.info na podst. LA News Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij