Unia Europejska nie ma zamiaru zmieniać podejścia do uchodźców. Ostatnio stwierdzili, że Grecy jednak nie mają prawa odmawiać uchodźcom szturmującym ich granicę azylu.
Jakiś czas temu prezydent Turcji ogłosił, że ich służby graniczne nie będą powstrzymywać imigrantów chcących dostać się do UE przez granicę z Grecją. Sprawiło to, że dziesiątki tysięcy takich osób rozpoczęło szturm, z którym greccy pogranicznicy ledwo sobie radzą.
Władze Grecji zadecydowały, że w związku z tą sytuacją nie pozwolą imigrantom na występowanie o azyl na ich terytorium i będą odprawiać imigrantów przed jej przekroczeniem. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis stwierdził, że takie prawo dają mu unijne traktaty.
Okazuje się, że UE jednak uważa inaczej. „Osoby w Unii Europejskiej mają prawo występować o azyl” – powiedziała szwedzka socjalistka Ylva Johansson, europejska komisarz spraw wewnętrznych – „To jest w traktatach, to jest w prawie międzynarodowym. Nie możemy tego zawiesić”.
Jak twierdzi The Gurdian problem polega na tym, że rząd Grecji powołał się na artykuł którego zastosowanie musi najpierw zaproponować Bruksela a pozostałe państwa członkowskie zaaprobować. Grecja tymczasem zaczęła go stosować na własną rękę.
Szwedzka socjalistka stwierdziła również, że ma zamiar ponownie podjąć próbę wprowadzenia do unijnego systemu reformy która zmusiłaby państwa członkowskie do przyjmowania określonej liczby uchodźców. Takie plany były już w 2016 roku, ale silny opór ze strony Polski, Węgier i innych państw sprawił, że je porzucono. Komisarz jest jednak pewna, że tym razem uda się osiągnąć kompromis.