Najnowsze wiadomości ze świata

Gubernator Teksasu ułaskawił mężczyznę, który zastrzelił członka Black Lives Matter

Gubernator Teksasu Greg Abbott ułaskawił mężczyznę, który zastrzelił uczestnika demonstracji ruchu Black Lives Matter. Był skazany na 25 lat więzienia.

Zdarzenie miało miejsce 25 lipca 2020 roku. 30-letni sierżant Daniel Perry, który dorabiał sobie jako taksówkarz, wjechał w demonstrację ruchu Black Lives Matter. W pewnym momencie do jego samochodu podszedł 28-letni weteran Sił Powietrznych Garret Foster. Był uzbrojony w karabin AK, który posiadał legalnie. Perry oddał do niego strzał z pistoletu, zabijając go na miejscu.

Podczas procesu Perry twierdził, że działał w samoobronie. Twierdził, że Foster skierował w jego stronę lufę i bał się, że zaraz go zastrzeli. Świadkowie, inni uczestnicy tego protestu, twierdzili jednak, że to nieprawda. Prokuratura zwróciła uwagę, że kiedy policja zabezpieczyła broń Fostera, ustaliła, że nie miał pocisku w komorze, a bezpiecznik był włączony. Ujawnili także, że Perry ostro krytykował protesty BLM w mediach społecznościowych, a nawet pisał, że będzie musiał zastrzelić kilku ich uczestników by dostać się do pracy. Jego obrońcy twierdzili, że wobec konfrontacji z uzbrojonym mężczyzną w takich okolicznościach Perry miał prawo podejrzewać, że jego życie jest w niebezpieczeństwie, a teksańskie przepisy dawały mu prawo, by wystrzelić.

Perry został oskarżony o morderstwo i napaść w zaostrzonych okolicznościach. Jego proces odbył się na przełomie marca i kwietnia zeszłego roku. Ława przysięgłych stwierdziła, że nie jest winny napaści, ale jest winny morderstwa. Groziło mu za nie dożywocie. Sąd ostatecznie skazał go na 25 lat więzienia.

Skazanie Perriego wywołało falę oburzenia wśród amerykańskiej prawicy. Abbott jakiś czas temu nakazał radzie, która zajmuje się ocenianiem przedterminowych zwolnień, przyjrzenie się jego sprawie. Ta zdecydowała jednogłośnie, że powinien zostać ułaskawiony. Kilka minut później gubernator ogłosił, że skorzysta wobec niego z prawa łaski. Perry nie tylko zostanie zwolniony z więzienia, ale odzyska też prawo do posiadania broni palnej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Tony Webster from Minneapolis, Minnesota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij