Najnowsze wiadomości ze świata

Zdrowa fizycznie kobieta dostała zgodę na eutanazję

29-letnia kobieta dostała zgodę na eutanazję. Jest całkowicie zdrowa fizycznie, ale twierdzi, że nie może dalej żyć z powodu depresji.

Zoraya ter Beek jest obywatelką Holandii. W 2020 roku poprosiła o zgodę na eutanazję. Fizycznie jest całkowicie zdrowa, ale cierpi na depresję, którą jej zdaniem wywołało nieszczęśliwe dzieciństwo. Cierpi też na ataki lęku. Psychiatrzy zdiagnozowali u niej także autyzm. Ter Beek miała też zachowania autoagresywne i myśli samobójcze. Poddawała się intensywnym terapiom, ale te nie przyniosły skutku.

Kobieta powiedziała mediom, że w końcu uznała, że żadna terapia jej nie pomoże. Myślała o samobójstwie, ale wcześniej samobójstwo popełniła jej koleżanka, a wpływ, jaki miało to na jej rodzinę, sprawił, że zrezygnowała z tego planu i zdecydowała się na eutanazję.

Holandia zalegalizowała eutanazję w 2002 roku. Mogą się jej poddać osoby, które „odczuwają cierpienie nie do zniesienia, bez perspektywy na poprawę”. Sam proces uzyskania zgody trwa długo. Osoba, która chce jej się poddać, musi być najpierw zbadana przez zespół lekarzy oraz uzyskać drugą opinię medyczną, że się kwalifikuje. Potem musi to ocenić trzeci, niezależny lekarz. Media informują, że uzyskała ją w zeszłym tygodniu.
Ter Beek ma zostać zabita w najbliższych tygodniach. Lekarze podadzą jej najpierw środek usypiający. Gdy uśnie, dostanie środek, który zatrzyma akcję serca. Kobieta przyznała, że jej śmierć będzie miała negatywny wpływ na jej rodzinę i partnera, i że odczuwa z tego powodu wyrzuty sumienia.

Eutanazja z powodu problemów psychicznych jest w Holandii rzadka, ale nie niecodzienna. Liczba takich przypadków też stale rośnie. W 2010 było ich dwa, ale w zeszłym roku już 138. Stanowiły 1,5% wszystkich eutanazji w tym roku. Łącznie życie zakończyło wtedy ponad 9 tysięcy osób.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij