Najnowsze wiadomości z kraju

Według sądu znieważenie pomnika smoleńskiego to happening. Ziobro kieruje skargę do SN

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie przeciwko Norbertowi B., który znieważył warszawski Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od tego postanowienia.

Do incydentu, którym następnie zajął się sąd, doszło 1 sierpnia 2020 roku. Wówczas Norbert B. umieścił na Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej plakat z wulgarnym gestem. Prokuratura postawiła mu zarzuty, jednak zdaniem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, oskarżony nie znieważył monumentu. Postępowanie zostało umorzone, a sędzia argumentował wówczas, że pomnik był jedynie „nośnikiem wypowiedzi”. Z kolei zachowanie Norberta B. – według sądu – należy uznać za „realizację jego prawa do wyrażania własnych krytycznych poglądów w sprawach publicznych”.

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał decyzję sądu I instancji, którą zaskarżyła prokuratura. Zdaniem Sędziego oskarżony nie odniósł się krytycznie do ofiar katastrofy smoleńskiej, a do działań rządzących.

Jak wyjaśnia Prokuratura Krajowa, „w ocenie sądu zachowanie oskarżonego, na które sąd patrzył jak na rodzaj happeningu, powinno podlegać ochronie na mocy art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności”.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od decyzji sądu o umorzeniu postępowania. Jak informuje Prokuratura Krajowa, minister sprawiedliwości zarzucił postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie, że „jest dotknięte wadą oczywistej sprzeczności ustaleń sądu z treścią materiału dowodowego”.

W komunikacie podkreślono, że oba sądy „oparły swoje twierdzenia na własnych domniemaniach, które nie znajdują oparcia w zeznaniach świadków, zapisach monitoringu i wyjaśnieniach Norberta B.”.

Zbigniew Ziobro zauważył, że w katastrofie smoleńskiego zginęło 96 osób, które reprezentowały różne poglądy polityczne lub nie angażowały się politycznie.

„Równość ofiar wobec śmierci obrazuje zamieszczony na pomniku napis wymieniający zmarłych w kolejności alfabetycznej, bez żadnych wyróżnień czy tytułów. Tekst na pomniku głosi: Pamięci ofiar tragedii smoleńskiej 10 kwietnia 2010” – podkreśla PK.

Zaznaczono, że dowodzi to faktu, że pomnik nie jest miejscem związanym z prezentacją jakichkolwiek poglądów politycznych. „W konsekwencji zaś nie może być miejscem eksponowania własnych poglądów politycznych, ponieważ stanowi to naruszenie integralności i powagi tego miejsca” – zauważono. Zdaniem Ziobry, z tego powodu czyn Norberta B. powinien być oceniany jako znieważenie.

Prokurator Generalny zawnioskował o uchylenie zaskarżonego postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie w całości i przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpatrzenia.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tvp.info Autor: MS
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij