Najnowsze wiadomości z kraju

Uhonorowano bohaterskie Polki, które ratowały Żydów

Instytut Pileckiego odsłonił pamiątkowe tablice poświęcone Jadwidze Długoborskiej i Lucynie Radziejowskiej. Bohaterskie kobiety w trakcie wojny ratowały Żydów przed Niemcami.

Urodzona w 1899 roku w Ostrowi Mazowieckiej Długoborska była właścicielem pensjonatu. Dwa jego pokoje zamaskowała i udzieliła w nich schronienia dziesięciu Żydom. Następnie pomogła im przedostać się za przebiegającą dwa kilometry dalej granicę sowieckiej okupacji, dzięki czemu udało im się uniknąć zagłady. Organizowała również spotkania oficerów AK. Wpadła w czerwcu 1944 roku i została przez Niemców zamordowana strzałem w tył głowy.

Lucyna Radziejowska była nauczycielką we wsi Płatkownica. W 1941 roku jej rodzina ukrywała zbiegłego z obozu jenieckiego 18-letniego Rosjanina. Skończyło się to dla nich tragicznie – po zarażeniu się od niego tyfusem zmarł jej mąż. Latem 1943 roku przyjęła żydowską matkę z kilkunastoletnim synem. Niestety wzbudziło to podejrzenia mieszkającej na wsi Niemki. Kobieta została aresztowana i trafiła do Auschwitz-Birkenau, gdzie w 1944 roku zmarła na tyfus. Losy rodziny, którą ukrywała, są niejasne.

Obydwie kobiety zostały uhonorowane przez Instytut Pileckiego tablicami pamiątkowymi zainstalowanymi w Ostrowi Mazowieckiej. Ufundowano je w w ramach inicjatywy „Zawołani po imieniu” która ma upamiętniać osoby narodowości polskiej, które zostały zamordowane za pomoc okazywaną Żydom. Zainicjowała go wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

„Dzisiaj, w tak szczególny sposób, podkreślamy znaczenie czynów cichych, lokalnych bohaterów, których heroiczna postawa wobec zagłady Żydów pokazuje bohaterstwo lokalnych społeczności” – powiedział obecny na odsłonięciu tablic minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Źródło: Niezależna Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij