Sąd Najwyższy odrzucił petycję o legalizację małżeństw jednopłciowych Najnowsze wiadomości ze świata

Sąd Najwyższy odrzucił petycję o legalizację małżeństw jednopłciowych

Sąd Najwyższy Filipin po raz kolejny odrzucił petycję, która miała pomóc zalegalizować małżeństwa homoseksualne. Tym razem ich decyzja jest ostateczna.

W 2015 roku prawnik i prezenter radiowy Jesus Nicardo M. Falcis III złożył do sądu petycję, która w założeniu miała pomóc w legalizacji w jego kraju małżeństw jednopłciowych. Domagał się w niej, aby sąd przyjrzał się czterem zapisom Kodeksu Rodzinnego, które jego zdaniem w tym przeszkadzają.

Prawnikowi nie spodobały się cztery artykuły tego kodeksu: pierwszy, który definiuje jako „specjalny kontrakt o trwałym związku pomiędzy mężczyzną i kobietą”, drugi, który wśród wymagań stawianych małżeństwom stawia też warunek, że muszą składać się z kobiety i mężczyzny, 46 który uznaje zatajenie przez jednego z małżonków homoseksualizmu jako oszustwo będące podstawą do unieważnienia małżeństwa oraz 55, który uznaje homoseksualizm za potencjalny powód do separacji.

Petycja prawnika została jednogłośnie odrzucona przez sąd we wrześniu zeszłego roku. Sędziowie stwierdzili w uzasadnieniu, że zwracając się bezpośrednio do nich zignorował wymaganą ścieżkę prawną. Uznali również, że Falcis nie ma homoseksualnego partnera ani nie planuje homoseksualnego ślubu, więc nie chodzi o jego osobisty interes, a podniesiona przez niego sprawa jest zbyt błaha aby zająć się nią dla dobra społeczeństwa.

Prawnik odwołał się od tej decyzji. 6 stycznia agencja PNA poinformowała, że jego petycja została odrzucona po raz kolejny. Tym razem sędziowie zdecydowali, że nie przedstawił żadnych argumentów za tym, że powinni zmienić swoją wcześniejszą decyzję. Stwierdzili również, że ich wyrok jest finalny i nie przyjmą żadnego dalszego odwołania w tej sprawie.

Prawnik twierdził wcześniej, że złożył swoją petycję do sądu, bo w innych państwach – zwłaszcza USA – sądy pomogły w legalizacji homo-małżeństw. Sędziowie mieli jednak inne zdanie. Według nich nic w filipińskiej konstytucji nie zabrania legalizacji takich małżeństw, więc zamiast angażować sądy prawnik powinien namówić na to władzę ustawodawczą.

Źródło: CNA, Canadian Inquirer Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij