Najnowsze wiadomości z kraju

Premier zaproponował jak rozwiązać kryzys w dostawach szczepionek

Premier Morawiecki podsumował pierwszy dzień unijnego szczytu w sprawie pandemii chińskiego koronawirusa. Poinformował, że przedstawił konkretną propozycję przezwyciężenia kryzysu wokół szczepionek.

W czwartek zakończył się pierwszy dzień szczytu UE, który z racji pandemii odbywa się w formie wirtualnej. Pojawił się w jego trakcie temat problemów z zaopatrzeniem państw UE w szczepionki na COVID. Unia zdecydowała, że to ona będzie negocjować z producentami i dzielić szczepionki, co okazało się porażką – w całej UE występują obecnie problemy z ich dostawami.

Premier Morawiecki już przed obradami apelował razem z prezydentem Litwy oraz premierami Belgii, Danii i Hiszpanii do Komisji Europejskiej o przyspieszenie dopuszczania kolejnych szczepionek na rynek oraz zwiększenie możliwości produkcyjnych w UE. Na swoim Facebooku podkreślił, że to bardzo poważny problem. „Problem z dostępnością szczepionek dotyka wszystkie kraje Europy – od Portugalii, przez Francję, Niemcy, Polskę, aż po państwa bałtyckie” – napisał – „Opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych i problemy związane z produkcją i dostawą dawek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności”.

Premier zauważył, że opracowanie szczepionki było wielkim, wspólnym wysiłkiem UE. Unia wydała na ten cel ogromne kwoty, które trafiły do firm farmaceutycznych. Tymczasem one nie nadążają z produkcją lub dla większych zysków wysyłają szczepionki poza UE. „Zdrowie i życie naszych obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm” – podkreślił – „Musimy działać solidarnie jako wspólnota – bo wszyscy chcemy jak najszybszego powrotu do zdrowia i normalności”.

Premier zaproponował konkretne rozwiązanie narastającego problemu. Chce, aby farmaceutyczni giganci, którzy korzystali z pomocy publicznej przy opracowywaniu szczepionek, podzieli się patentami na nie. Dzięki temu firmy, które mają wolne moce przerobowe mogłyby z dnia na dzień rozpocząć ich produkcję, co znacznie poprawiłoby zaopatrzenie. Premier zauważył, że każde europejskie państwo ma już odpowiednie regulacje prawne umożliwiające takie rozwiązanie. „Czas, żebyśmy z nich skorzystali. Solidarnie, jako europejska wspólnota” – podkreślił.

Źródło: Facebok Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij