Najnowsze wiadomości ze świata

Gdzie w maju można planować zagraniczny urlop? Podpowiadamy

Od 8 maja w Polsce działalność wznowiły hotele. Polacy zatem korzystają z możliwości turystycznych w kraju ale również za granicą.  Pamiętając o obostrzeniach nie tylko w Polsce ale i za jej granicami, podpowiadamy gdzie można udać się na zagraniczne wakacje i na co należy zwrócić uwagę podczas organizacji takiego wyjazdu.

Należy pamiętać, że po powrocie z zagranicy możemy zostać objęci obowiązkową kwarantanną. Taki obowiązek dotyczy osób, które przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE oraz przekraczają granicę RP ze strefy Schengen.

Na stronie www.gov.pl można znaleźć informację o ograniczeniach nakładanych na osoby przyjeżdzające do Polski z krajów ze strefy Schengen. To m.in. Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Malta.  Na stronie MZ czytamy „Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Rodzaj testu: PCR lub antygenowy. Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny”.

Wracając do kraju z wakacji spędzonych poza strefą Schengen również musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę. Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Rodzaj testu: PCR lub antygenowy. Te informacje są szczególnie ważne dla osób, które zdecydują się wypoczywać w Egipcie czy Tunezji.

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące ograniczeń po przyjeździe do poszczególnych krajów.

Egipt

„Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19, przetłumaczonych na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu. Powyższe regulacje nie obejmują dzieci w wieku do 6 lat.” – czytamy w komunikacie na stronie gov.pl

Test na obecność covid-19 można zrobić również na egipskim lotnisku, zaraz po przyjeździe do kraju. Taki test jest jednak płatny. Trzeba również liczyć się z tym, że do momentu otrzymania wyniku testu zostaniemy skierowani na izolację, a w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego zostaniemy objęci obowiązkową kwarantanną. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa, linie lotnicze mogą zastrzec sobie prawo do niewpuszczenia takiej osoby na pokład samolotu. Jak podaje gov.pl „od 3 stycznia 2021 r. przywrócony został bezwzględny obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Restauracje oraz bary będą funkcjonowały przy zachowaniu 50 % obłożenia”.

“W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Możesz się spodziewać wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej (np. urzędów, muzeów). Władze mogą aresztować ludzi pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych”. – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Chorwacja

MSZ odradza natomiast podróże, które nie są konieczne, do Chorwacji. Ma to związek z wysokim poziomem liczby zakażeń w stosunku do osób znajdujących się na terenie tego kraju. Przez Republikę Chorwacji przechodzi właśnie trzecia fala pandemii. W związku z tym “na terenie całego kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach zamkniętych oraz  w otwartej przestrzeni publicznej wszędzie tam, gdzie można oczekiwać większego przepływu ludności lub nie można zachować dystansu 1,5” – informuje MSZ.

Tunezja

Władze Tunezji ogłosiły, że od 3 maja 2021 roku w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa wchodzą w życie następujące zmiany dotyczące podróżnych indywidualnych:

“Obowiązek okazania przez osoby wjeżdżające do Tunezji (w wieku powyżej 12 lat), zaświadczenia potwierdzającego negatywny wynik testu RT-PCR (wykonany na maksymalnie 72 h przed wyjazdem). Obowiązek wypełnienia i wydrukowania formularza udostępnionego pod adresem:  https://app.e7mi.tn/language;. Obowiązek przymusowej 7 dniowej kwarantanny we wskazanym przez tunezyjskie władze hotelu. Po upływie 5 dni od rozpoczęcia kwarantanny istnieje możliwość przeprowadzenia kolejnego testu PCR, gdzie negatywny wynik zwalnia z obowiązku odosobnienia”.

Od tych warunków obowiązują pewne odstępstwa. Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione będą osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki przeciwko Covid-19, lub osoby, które chorowały już na koronawirusa i przyjęły już jedną dawkę szczepionki, osoby małoletnie podróżujące bez opiekuna lub z osobą zaszczepioną na Covid-19. Oprócz wyżej wymienionych obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób, które są chore i przybywają na leczenie do Tunezji zgodnie z obowiązującymi procedurami w porozumieniu z właściwymi organami. Osoby niepełnosprawne i starsze niesamodzielne, dyplomaci oraz oficjalne delegacje przyjeżdżające w ramach krótkich wizyt (krótsze niż pięć dni).

Należy pamiętać, że będąc zwolnionym z obowiązkowej kwarantanny, możemy zostać poddani szybkiemu testowi przesiewowemu na obecność Covid-19 po przybyciu do Tunezji. „Jeśli wynik testu po przylocie będzie pozytywny, pasażer jest kierowany do ośrodka izolacji COVID-19” – informuje MSZ.

Turcja

Turcja informuje, że ich granice pozostają otwarte dla cudzoziemców. Pomimo tego, do kraju zostaniemy wpuszczeni tylko pod pewnymi warunkami. Osoby przybywające są zobowiązane do „przedstawienia negatywnych wyników testów PCR wykonanych w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Pasażerowie, którzy nie przedstawią negatywnych wyników testu PCR, nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu. Osoby, które na przejściu granicznym przy wjeździe drogą lądową do Turcji, nie przedstawią wyniku testu, zostaną poddane kwarantannie w miejscu zamieszkania na terytorium Republiki Turcji” – czytamy na stronie gov.pl.

Trzeba również wypełnić formularz dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji https://register.health.gov.tr/ . „Formularz należy wypełnić najwcześniej 72 godziny przed podróżą. Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej lub elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi”.

Źródło: gov.pl Autor:
Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij