Najnowsze wiadomości ze świata

Zakończono badania Całunu Turyńskiego. Wyniki mogą być dla wielu osób szokujące

W latach 80tych naukowcy stwierdzili, że Całun Turyński to średniowieczny falsyfikat. Rozwój techniki po raz kolejny pozwolił na obalenie tamtej tezy.

Całun Turyński to lniana tkanina, na której widać negatywowy obraz mężczyzny, z charakterystycznymi dla ukrzyżowania ranami. Kościół jeszcze tego oficjalnie nie uznał, ale wiele osób wierzy, że to całun w którym pogrzebano Jezusa Chrystusa. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1354 roku, a w 1988 roku grupa naukowców przy pomocy datowania radiowęglowego ustaliła, że powstał w latach 1260-1390.

Nie wszystkich jednak ta informacja przekonała i intensywne badania Całunu trwały nadal. Wyniki najnowszych po raz kolejny im przeczą. Naukowcy z Instytutu Krystalografii z Bari ocenili wiek lnianych włókien przy pomocy promieni rentgenowskich i ustalili, że tkanina pochodzi jednak z czasów Jezusa.

Zespół pracujący pod kierunkiem włoskiego naukowca Liberato de Caro zajmował się Całunem od 2019 roku. Wykorzystali metodę szerokokątnego rozpraszania promieni rentgenowskich, która umożliwia analizę naturalnego procesu starzenia się celulozy w lnianym płótnie. Naukowcy w ramach porównania przeanalizowali setki próbek, które na pewno pochodzą z czasów Jezusa, i ustalili, że próbki pobrane z Całunu są z nimi zgodne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Wiara.pl Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij