Najnowsze wiadomości ze świata

Będą kolejne sankcje na Nordstream II? Izba Reprezentantów przegłosowała poprawkę

Izba Reprezentantów USA przegłosowała poprawkę nakładającą kolejne sankcje na firmy budujące gazociąg Nordstream II. Próby zablokowania tej budowy cieszą się ponadpartyjnym poparciem.

NSII od początku budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy tej rosyjsko-niemieckiej inwestycji zwracają przede wszystkim uwagę na to, że zwiększy on uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu i da dzięki temu Rosji potężne narzędzie wpływania na politykę najsilniejszego państwa w UE. Podkreślają też, że pozbawi państwa Europy Środkowej i przede wszystkim Ukrainę zysków z transferu gazu. Wiele osób uważa też, że w obecnej sytuacji, po wojnie w Gruzji, na Ukrainie i zajęciu Krymu dawanie pieniędzy rosyjskiemu państwowemu koncernowi naftowemu jest niemoralne.

Amerykanie od dawna próbowali zablokować tą budowę. Udało im się to dopiero, kiedy ta była zakończona w 90%. Nałożyli bowiem sankcje na europejskie firmy które biorą w niej udział, a one wystraszyły się konsekwencji i w grudniu wycofały swoje statki. Nie oznacza to jednak, że NS II nie powstanie – Rosja odgraża się, że zbuduje go własnymi siłami.

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała więc wczoraj poprawkę do Ustawy Autoryzacyjnej Obrony Narodowej (NDAA) czyli, upraszczając nieco, budżetu amerykańskich sił zbrojnych. Rozszerzy ona katalog sankcji na firmy, które chciałyby pomóc Rosji w budowie NSII. Ten pomysł cieszy się wyjątkowo ponadpartyjnym poparciem. „Rosja próbuje zbudować rurociąg NSII aby wywierać nienależną kontrolę na naszych europejskich sojusznikach i ich dostawcach na rynku energetycznym” – skomentował po głosowaniu kongresman Steve Womack – „Musimy powstrzymać putinowską strategię wrogich wpływów”.

Aby nowe sankcje weszły w życie NDAA musi przyjąć jeszcze Senat oraz podpisać prezydent. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby miało się tak nie stać. Budżety dla wojska rzadko są obiektem partyjnych kłótni.

To prawdopodobnie nie jest jedyne działanie USA mające na celu zablokowanie budowy NSII. Sekretarz stanu Mike Pompeo w tym tygodniu ma odwiedzić Danię. Oficjalne oświadczenie Białego Domu w sprawie tej wizyty o tym nie wspomina, ale wiele osób podejrzewa, że budowa NSII będzie istotnym elementem tych rozmów. 10% rurociągu, które zostało Rosjanom do zbudowania, przechodzi bowiem przez duńskie wody terytorialne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij