Kraj

Bajeczna oferta dla PSL. Kosiniak-Kamysz zostałby premierem?

Bajeczna oferta dla PSL. Portal Onet twierdzi, że PiS zaproponował partii Władysława Kosiniaka-Kamysza stanowisko premiera i inne korzyści.

W niedzielnych wyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. 35,38% głosów przełożyło się jednak na 194 mandaty, co oznacza, że nie może rządzić samodzielnie. Nie może też rządzić wspólnie z Konfederacją, bo ta zdobyła zaledwie 18 mandatów. Z drugiej strony KO zdobyła 157 miejsc, Trzecia Droga 65 miejsc, a Lewica 26. Daje im to łącznie 248 mandatów, co oznacza, że będą rządzić jeśli dogadają się ze sobą.

Prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie powierzy misję tworzenia rządu PiSowi, jako zwycięskiej partii. Portal Onet informuje, że ten chce zdobyć koalicjanta. Bajeczna oferta dla PSL obejmuje powierzenie stanowiska premiera Kosiniakowi-Kamyszowi. PSL lub cała Trzecia Droga dostaliby także połowę ministerstw i stanowiska w spółkach skarbu państwa.

Taki scenariusz zasugerował już minister edukacji Przemysław Czarnek, który udzielił wywiadu Radiu Wnet. Szef MEiN powiedział w środę, że Prawo i Sprawiedliwość rozważa powierzenie stanowiska szefa rządu Kosiniakowi-Kamyszowi. Onet informuje też, że PiS nie wyklucza poparcia kandydatury lidera ludowców w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku.

PSL na razie zaprzeczają, że PiS z nimi rozmawia i coś im proponuje. Sam lider ludowców odżegnuje się od takiego rozwiązania. „Wykluczam taką koalicję, ponieważ my szliśmy z hasłem, albo Trzecia Droga, albo Trzecia Kadencja PiS-u. To hasło bardzo mocno przemówiło do wielu wyborców. Ci, którzy na nas głosowali, chcą zmiany, chcą zmiany rządu, chcą odsunięcia PiS-u od władzy” – powiedział

Źródło: Stefczyk.info na podst. RP.pl Autor: WM
Fot. PAP/Piotr Nowak

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij