Kraj

Kiedy pierwsze posiedzenie Sejmu? Wiceminister zdradził datę

Kiedy pierwsze posiedzenie Sejmu w nowym składzie? Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zdradził, że będzie miało miejsce najprawdopodobniej w połowie listopada.

W niedzielę Polacy wybrali nowy skład Sejmu. W wyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35, 38% głosów. Druga była Koalicja Obywatelska, która otrzymała 30,7%. Podium zamknęła Trzecia Droga, na którą zagłosowało 14,4% wyborców. Kolejne miejsca zajęła Lewica z 8,61% i Konfederacja z 7,16%.

Podczas rozmowy z Polskim Radiem dziennikarz zapytał Skurkiewicza o to, kto utworzy nowy rząd. Wiceminister zauważył, że „układanka polityczna jest bardzo mocno skomplikowana”. Zauważył też, że PiS w nowym Sejmie ma mniej niż 200 posłów, i zaledwie 30 dni na stworzenie potencjalnej koalicji.

Wiceminister przyznał, że nie będą mieli łatwo, ale nie traci nadziei, że się uda. „Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że będzie to bardzo trudne, ale – jak to w polityce – nigdy nie mów „nigdy”. I taką próbę bez wątpienia podejmiemy, kierownictwo PiS takie działania podejmuje” – stwierdził.

Zapytany o to, z kim PiS chce stworzyć koalicję, Skurkiewicz odparł, że odpada KO i Lewica. „Mam nadzieję, że również znajdzie się taka grupa posłów, bez wskazywania być może formacji politycznej, która będzie chciała z PiS kierować rządem” – powiedział. Zapytany o to, czy chodzi o TD i Konfederację, stwierdził, że „wydaje się to oczywiste”.

Wiceszef MONu stwierdził, że jego zdaniem pierwsze posiedzenie Sejmu w nowym składzie będzie miało miejsce tuż po Święcie Niepodległości. „Myślę, że to będzie w okolicach 13,14 listopada” – stwierdził. Dodał, że liczy na to, że „na Gwiazdkę będzie rząd, który będzie odpowiadał za sprawy Polski i będzie to rząd odpowiedzialny”. „I liczę, że będzie to kontynuacja tych działań, które były realizowane przez ostatnie osiem lat” – podkreślił.

Źródło: Autor:
Fot. PAP/Paweł Supernak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij