Najnowsze wiadomości ze świata

WHO zmieni nazwę małpiej ospy. Dotychczasowa… budziła złe skojarzenia

Światowa Organizacja Zdrowia planuje zmianę nazwy małpiej ospy. Stało się tak po tym, gdy grupa naukowców stwierdziła, że obecna nazwa jest stygmatyzująca.

Małpia ospa zawdzięcza swoją nazwę temu, że początkowo odkrywano ją u małp importowanych do Europy i USA. Pierwszy przypadek tej choroby zdiagnozowano u człowieka w 1970 roku. Długo uważano, że występuje tylko w Afryce, ale w ostatnim czasie setki jej przypadków są odkrywane na całym świecie. Większość z nich zdiagnozowano u przedstawicieli środowisk LGBT.

Dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził na wtorkowym briefingu dla prasy, że jego organizacja pracuje nad nadaniem tej chorobie nowej nazwy. Obiecał, że zostanie ujawniona tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

W zeszłym tygodniu zmianę nazwy postulowała grupa 30 naukowców z całego świata. Uznali, że obecna jest dyskryminująca i stygmatyzująca. Nie podoba im się także przypominanie, że ten wirus pochodzi z Afryki – czego manifestacją, ich zdaniem, jest używanie zdjęć czarnoskórych chorych przez media. Ich zdaniem nowa nazwa powinna być „nie-dyskryminująca, nie-stygmatyzująca, i zgodna z najlepszymi praktykami nazywania chorób zakaźnych w sposób, który minimalizuje niepotrzebny negatywny wpływ na narody, regiony geograficzne, gospodarki i ludzi, i która bierze pod uwagę ewolucję i rozprzestrzenianie się wirusa”.

Rzecznik WHO powiedział Bloomberg News, że nadawanie nazwy chorobie powinno być robione w sposób, którego celem jest zminimalizowanie negatywnego wpływu i unikanie obrażania grup etnicznych, zawodowych, kulturowych, społecznych czy regionalnych. WHO ma zamiar skonsultować się z ekspertami od podobnych wirusów i wspólnie ustalić ładniejszą nazwę małpiej ospy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij