Najnowsze wiadomości z kraju

Próba podpalenia synagogi w Warszawie – atak miał pokazać Polskę w złym świetle

Dziś w interesie wielu wrogów Polski jest pokazanie naszego kraju w złym świetle – ocenił minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski komentując atak na Synagogę Nożyków. Polska jest krajem bezpiecznym – zapewnił.

Kolarski, który w środę w Polsat News został zapytany o to, czy Kancelaria Prezydenta RP ma jakąkolwiek wiedzę o tym kto stoi za atakiem na Synagogę Nożyków i jaki był motyw sprawcy zaznaczył, że Polska jest przede wszystkim krajem bezpiecznym, w którym przed synagogami nie ma policyjnych samochodów. Dodał, że zarówno polscy Żydzi, jak i Żydzi odwiedzający Polskę mogą czuć się bezpiecznie i nosić kipy (jarmułki – PAP) bez poczucia zagrożenia.

Prezydencki minister atak na synagogę określił mianem haniebnego. “Prezydent natychmiast potępił w mocnych słowach to, co się wydarzyło mówiąc, że nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm, nie ma miejsca na nienawiść i natychmiast wydał dyspozycję szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego panu ministrowi (Jackowi) Siewierze, żeby był w ścisłym kontakcie z odpowiednimi służbami, które zajmują się tą sprawą” – poinformował Kolarski.

Odnosząc się do motywacji sprawcy powiedział, że “dzisiaj w interesie wielu wrogów Polski jest pokazanie Polski w złym świetle, a atak na Synagogę Nożyków w Warszawie to bardzo prosty sposób budowania obrazu Polski, która nie istnieje, ale który łatwo nasi wrogowie mogą powielać w światowych mediach”. “Stąd natychmiastowa i jednoznaczna reakcja prezydenta” – podkreślił.

Do próby podpalenia Synagogi Nożyków w Warszawie doszło w nocy z wtorku na środę. O sprawie została poinformowana policja, która prowadzi czynności w celu ustalenia sprawcy. Z relacji ambasadora Izraela w Polsce wynika, że w kierunku synagogi ktoś rzucił tzw. koktajlem Mołotowa.

Prezydent Andrzej Duda zabrał w tej sprawie głos na platformie X. “Potępiam haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie. Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!” – napisał prezydent.

Atak potępił również szef polskiego MSZ Radosław Sikorski; do sprawy odnieśli się m.in. ambasadorzy Izraela, Niemiec i USA. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek zapewnił, że policja pracuje nad ujęciem sprawcy.

Po południu przed Synagogą Nożyków odbył się briefing, w którym wziął udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Oświadczenia przed synagogą oprócz Schudricha wygłosili m.in. ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński, doradca prezydenta Andrzeja Dudy Alvin Gajadhur oraz zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

Wszyscy potępili atak.

Oświadczenia potępiające próbę podpalenia synagogi wydali również rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski, założyciel Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela oraz Towarzystwo Jana Karskiego.

Synagoga Nożyków przy ul. Twardej 6 to jedyna zachowana i działająca przedwojenna warszawska synagoga. Od 2008 r. budynek przechodzi remonty, m.in. wymieniono krycie dachu oraz naprawiono uszkodzoną konstrukcję drewnianą.

Źródło: PAP Autor: Marcin Chomiuk
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Polecane artykuły

0 0

20 osób zginęło w pożarze w parku rozrywki

0 0

Cannes 2024. Znamy zwycięzców

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij