Najnowsze wiadomości ze świata

Szwedzki kościół zastąpi obraz z gejami Jezusem-traswestytą

W jednym ze szwedzkich protestanckich kościołów w Malmo dotychczas wisiał obraz przedstawiający homoseksualistów i osoby trasseksualne w ogrodzie Edenu. Niedługo zastąpi go obraz, przedstawiający Jezusa podczas ostatniej wieczerzy jako transwestytę.

Na początku grudnia zeszłego roku kościół St. Pauli w Malmo z okazji adwentu zaprezentował nowy obraz, który zawiśnie nad ołtarzem. Praca pod tytułem Raj, której autorką była fotografka Elisabeth Ohlson Wallin, była luźno oparta na obrazie Adam i Ewa Lucasa Cranacha starszego. Przedstawiała grupę homoseksualistów i transpłciowców stojących wokół drzewa poznania.

Jak twierdzą szwedzkie media autorka początkowo chciała przekazać swój obraz katedrze w Skarze, jej przedstawiciele jednak się na to nie zgodzili twierdząc, że jest zbyt polityczny. Sofia Tunebro, główna pastos St. Pauli, nie miała takich wątpliwości i powitała go z entuzjazmem. „Jesteśmy bardzo wdzięczni, że go mamy, staliśmy się wiarygodnym kościołem” – stwierdziła – „Szwedzki Kościół był ważny dla par jednopłciowych od dziesięciu lat, ale nie mieliśmy ich reprezentacji w sztuce. Podobne obrazy naprawdę powinny wisieć w innych kościołach”.

Entuzjazm nie trwał jednak długo a sam obraz szybko stał się obiektem zmasowanej krytyki. Ta jednak nie pochodziła od konserwatystów – krytykę z tej strony szybko zignorowano. Nie zignorowano jednak tej, która popłynęła ze strony środowisk gender, którym nie spodobało się, że wąż został przedstawiony właśnie jako osoba transpłciowa. Uznali, że ich to obraża, a sam obraz jest de facto atakiem na ich środowisko. Zdecydowano więc, że obraz zostanie zdjęty ze swojego miejsca obok ołtarza.

Władze kościoła w Malmo ogłosiły, że miejsce tamtego obrazu zajmie inna praca tej samej autorki, zatytułowana Komunia. Na inspirowanym Ostatnią Wieczerzą Leonarda Da Vinci dziele Jezus jest ubrany w damskie szpilki i otoczony wyzywająco ubranymi transwestytami.

Autorce, która od początku odrzucała interpretację Raju jako pracy wymierzonej w transpłciowców, nie spodobała się ta zmiana. „Szwedzki Kościół do dzisiaj miał problemy z osobami transpłciowymi, więc sprawianie wrażenia, że nagle się przejmują, jest jakimś krokiem” – powiedziała – „ale usunięcie obrazu było zwodnicze. Będą wstydzić się tej historii”.

Szwedzki kościół państwowy ma opinię najbardziej lewackiego i postępowego z wyznań protestanckich. Przeszli na tamtą stronę w takim stopniu, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w ogóle mają jeszcze coś wspólnego z chrześcijaństwem. Szczególnie głośno zadawano to pytanie w 2015 roku, kiedy arcybiskup Sztokholmu, lesbijka Eva Brunne zaproponowała usunięcie ze świątyń krzyży i stworzenie miejsc do modlitw dla muzułmanów, co rzekomo miało pomóc w integracji uchodźców. Otwarcie również przyznała, że woli islam od chrześcijaństwa.

Źródło: SVT, Breitbart Autor: WM
Fot. Twitter

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij