Najnowsze wiadomości ze świata

“Skrajnie zła wola”, “podwójne standardy” – europosłowie PiS o wniosku KE ws. kar dla Polski

Europosłowie PiS skrytykowali wniosek Komisji Europejskiej do TSUE o nałożenia kar finansowych na Polskę. “To przykład skrajnie złej woli ze strony KE i podwójnych standardów” – uważa europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca; postanowienie związane jest z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zdaniem europosła Ryszarda Czarneckiego (PiS), decyzja KE jest przejawem stosowanych przez nią podwójnych standardów. “To przykład skrajnie złej woli ze strony KE. Decyzje następują nie przypadkiem w trakcie szczytu negocjacji związanych z krajowym planem odbudowy. To bardzo zły sygnał dla wszystkich krajów naszego regionu. Wyraźnie widać, że KE wprowadza podwójne standardy, inaczej traktując kraje dawnej “15-ki”, a inaczej kraje naszej części UE” – powiedział.

Dodał, że decyzja KE spowoduje wzrost tendencji eurosceptycznych w Polsce. “Tego w swej krótkowzroczności nie dostrzegają unijni planiści. Polacy są narodem dość przekornym i nie lubią, gdy ktoś z zewnątrz usiłuje w taki sposób narzucać swoją wolę. Polska czerpie doświadczenia z krajów, które mają systemy dot. sądownictwa podobne, jak Niemcy, Francja, Holandia i Hiszpania. Są to więc podwójne standardy” – zaznaczył.

“KE twierdzi, że dba o „niezależność sądownictwa” w Polsce. Równocześnie zaś domaga się nałożenia na Polskę kar finansowych w związku z orzeczeniem TSUE, które w rzeczywistości ingeruje w niezależność polskiego sądownictwa. To absurd. Czy polskie sądy mają być zależne od woli KE?” – napisała z kolei na Twitterze b. premier, europosłanka Beata Szydło (PiS).

KE przekazała też we wtorek, że rozpoczęła wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

Źródło: PAP Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij