Najnowsze wiadomości ze świata

Skandal w domach opieki. Emerytów przywiązywano do krzeseł i głodzono

Po publikacji książki na temat maltretowania pensjonariuszy domów opieki we Francji rośnie liczba skarg od rodzin seniorów. Rząd zapowiedział dokładne zbadanie sprawy, a media opisują systemowy problem niedoboru personelu w domach opieki.

Książka “Les Fossoyeurs. Revelations sur le systeme qui maltraite nos aines” (“Grabarze. Rewelacje o systemie, który źle traktuje naszych starszych”) dziennikarza Victora Castaneta opisuje nadużycia, do których dochodziło w domach opieki firmy Orpea. Wśród nich m.in. przymusową izolację pensjonariuszy, racjonowanie żywności, brak higieny, zaniedbywanie leczenia, brak poszanowania prywatności, tysiące przypadków upokarzania starszych osób przez personel, a nawet nadużycia seksualne i gwałty. Publikacja ukazała się pod koniec stycznia.

“To niezwykle poważane zarzuty” – powiedział w zeszłym tygodniu w parlamencie premier Francji Jean Castex, zapowiadając kontrole działalności i finansów placówek firmy Orpea w całym kraju. Rząd rozważy również podniesienie wymagań dla firm zajmujących się działalnością opiekuńczą – dodał premier.

Starość jest jednym z tabu naszych nowoczesnych społeczeństw skoncentrowanych na młodości, sukcesie, rozważających eutanazję i transhumanizm – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym dziennika “Le Figaro” Laurence de Charette.

Zaznacza, że braki kadrowe i duża rotacja opiekunów w placówkach stały się problemem systemowym we Francji, który ignorowały kolejne rządy.

“Nasza babcia była przywiązana do krzesła podczas lockdownu, aby nie mogła wędrować po korytarzach. Teraz straciła mobilność i nie może już chodzić” – opowiedziała “Le Figaro” rodzina jednej z pensjonariuszek.

Policja prowadzi śledztwa w sprawie opisanych w książce nadużyć.

Spośród 7300 domów opieki we Francji oferujących około 600 tys. miejsc, połowę stanowią publiczne placówki, 29 proc. prowadzonych jest przez stowarzyszenia, a reszta to prywatne domy opieki.

Orpea prowadzi 1156 domów opieki w ponad 20 krajach świata.

 

Źródło: PAP Autor: Z Paryża Katarzyna Stańko
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij