Najnowsze wiadomości ze świata

Senat przyjął ustawę legalizującą małżeństwa jednopłciowe

Ustawa legalizująca małżeństwa jednopłciowe przeszła przez amerykański Senat. Oznacza to, że jej przyjęcie jest już formalnością.

Obecnie małżeństwa jednopłciowe są legalne w całym USA. Zostały jednak zalegalizowane na skutek sprawy Obergefell v. Hodges, wyrok w której Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) wydał w 2015 roku. Stalo się to problemem, kiedy SCOTUS zlikwidował precedens prawny chroniący w USA aborcję. Jego argumentacja była bowiem bardzo podobna do tego z Obergefella. Większość sędziów stwierdziła, że ten precedens jest niezagrożony, bowiem w przeciwieństwie do aborcji nie dotyczy ludzkiego życia, ale sędzia Clarence Thomas napisał w swojej opinii, że mimo tego SCOTUS powinien mu się przyjrzeć w przyszłości.

To wywołało panikę lewicy, która postanowiła zalegalizować takie małżeństwa na poziomie federalnym. Wcześniej byli bowiem ostro krytykowani za to, że nie zrobili tego samego z aborcją – kiedy mieli taką możliwość, prezydent Obama uznał, że to zbyt kontrowersyjny temat, który mógłby zaszkodzić szansom jego reformy rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Od początku było wiadomo, że w tym celu będą potrzebowali pomocy Republikanów. Każda ustawa w Senacie potrzebuje bowiem min. 60 głosów pod wnioskiem o zamknięcie obrad, bez którego nie może trafić pod głosowanie.

Rozpoczęły się więc kilkumiesięczne negocjacje. Republikanie domagali się dodania do tej ustawy dodatkowych gwarancji dla wolności sumienia i wolności religijnej. Wynegocjowała je grupa pięciu senatorów, trójki Republikanów i dwójki Demokratów, w tym Tammy Baldwin, jedyna członek Senatu która przyznaje się do homoseksualizmu. Wielu Republikanów uważa, że te poprawki są zbyt słabe, a trzy inne, dalej idące, które zaproponowali inni republikańscy senatorzy, przepadły w głosowaniach. Ostatecznie jednak udało się przekonać do jej poparcia 12 republikańskich senatorów i ustawa przeszła 61 do 36.

Nowa ustawa, nazwana Ustawą o Szacunku do Małżeństwa, nie zmieni nic w obecnym statusie małżeństw homoseksualnych. Wprowadzi jednak do prawa federalnego konstytucyjną ochronę, jaką nadał im Obergefell. Oznacza to, że nawet jeśli SCOTUS obali tamten precedens, to poszczególne stany nie będą mogły ich zdelegalizować, tak jak obecnie robią to z aborcją. Wprowadza też nieobecne dotychczas mechanizmy ochronne dla małżeństw międzyrasowych i zmienia treść Ustawy o Ochronie Małżeństwa, która została przyjęta niemal jednogłośnie w 1996 roku i podpisana przez Billa Clintona. Tamta ustawa jasno definiowała małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, chociaż po Obergefell zapis ten stał się bezprzedmiotowy.

Nowa ustawa musi jeszcze być przyjęta przez Izbę Reprezentantów, ale to czysta formalność, gdyż Demokraci potrzebują do tego zwykłej większości, którą mają do stycznia. Poprzednia wersja tej ustawy, bez poprawek chroniących wolność religijną, została tam niedawno przyjęta z poparciem aż 47 Republikanów. Lider demokratycznej większości Steny Hoyer powiedział, że być może trafi pod głosowanie już we wtorek, po czym trafi na biurko Bidena.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij