Najnowsze wiadomości z kraju

Niezwykłe dokonanie naukowców. Odtworzyli twarz Neandertalki żyjącej 75 tys. lat temu

Naukowcy odtworzyli twarz, żyjącej 75 tys. lat temu Neandertalki. Składanie niczym puzzli 200 kawałków jej czaszki zajęło im 6 lat.

Fragmenty czaszki Neandertalki znaleziono w 2018 roku w jaskini Shanidar w irackim Kurdystanie. Była ona roztrzaskana na 200 dwucentymetrowych kawałków. Stało się tak najprawdopodobniej z powodu osuwających się w jaskini kamieni.

Znaleziskiem zajęli się naukowcy z uniwersytetu w Cambridge, którzy najpierw ułożyli drobne kawałki czaszki w całość, a następnie odtworzyli wygląd twarzy żyjącej 75 tys. lat temu Neandertalki. Cały projekt zajął im 6 lat. Prof. Graeme Barker z uniwersytetu w Cambridge przyznał, że czaszka była płaska jak pizza.

Według ustaleń naukowców czaszka z całą pewnością należała do kobiety. Zmarłej w wieku ok. 40 lat nadano imię Shanidar, na cześć jaskini, gdzie ją znaleziono.

Źródło: stefczyk.info/na podst.RMF FM Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij