Najnowsze wiadomości z kraju

Włamali się do kościoła. Sprawcy okradli tabernakulum i sprofanowali najświętszy sakrament

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji najświętszego sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Rzecznik diecezji gliwickiej ks. Krystian Piechaczek powiedział, że w nocy z poniedziałku na wtorek nieznani sprawcy rozbili tabernakulum, z którego zabrali cyboria (pojemniki na najświętszy sakrament), małą monstrancję oraz relikwiarz św. Faustyny. W kościele i poza nim znaleziono rozrzucone i sprofanowane konsekrowane hostie. Skradziono także ekran, na którym wyświetlane były pieśni religijne podczas nabożeństw. Parafia nie oszacowała jeszcze strat.

“Biskup Sławomir Oder zapowiedział, że w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach zostanie przeprowadzone nabożeństwo ekspiacyjne, w którym on sam zamierza wziąć udział” – zapowiedział rzecznik diecezji gliwickiej.

Nabożeństwo ekspiacyjne ma na celu przywrócenie jedności z Bogiem poprzez odpokutowanie za grzechy, w tym przypadku za profanację najświętszego sakramentu.

“Zdarzenie wstępnie zostało zakwalifikowane jako kradzież z włamaniem. Policjanci z wydziału kryminalnego prowadzą czynności w tej sprawie (…) zmierzające do odnalezienia sprawcy lub sprawców” – powiedziała PAP w czwartek sierż. sztab. Paulina Gnietko, p.o. rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.

Zgodnie z Kodeksem karnym za kradzież z włamaniem grozi kara od roku do dziesięciu lat więzienia.

Źródło: PAP Autor: pato/ ral/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij