Najnowsze wiadomości z kraju

Rząd chce wycofać się z nowych przepisów. Obowiązują zaledwie kilka tygodni

Nowe przepisy zakładające konfiskatę aut pijanym kierowcom nie obowiązują nawet przez miesiąc, a rząd już rozważa ich zmianę. W wykazie prac legislacyjnych znalazł się projekt zmian regulacji prawnych, które weszły w życie 14 marca.

Po zaledwie trzech tygodniach obowiązywania nowych przepisów okazuje się, że są one problematyczne i mogą budzić „zastrzeżenia konstytucyjne”. Chodzi o prawo umożliwiające policjantom konfiskatę aut kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.

Minister Sprawiedliwości zapewniał, że nowe normy prawne w tym zakresie „nie będą martwe”. Adam Bodnar tłumaczył, że mają one uelastycznić przepisy przygotowane przez poprzedni rząd.

Jednak w ministerstwie sprawiedliwości mają wątpliwości. Jak podaje „Fakt”, po kilku tygodniach obowiązywania zmian zauważono, że mogą być one kosztowne i niezgodne z konstytucją.

W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt, według którego wycofane miałoby być obowiązkowe konfiskowanie pojazdów kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu. Mowa w nim o „rezygnacji z obligatoryjności orzekania przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę na rzecz jego fakultatywności”.

Resort sprawiedliwości chce zrezygnować z możliwości orzeczenia przepadku pojazdu, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z powodu jego zbycia, utraty, zniszczenia lub znacznego uszkodzenia oraz, gdy samochód nie stanowi wyłącznej własności sprawcy. Wówczas sąd miałby orzekać nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Według autorów zmiany „wyeliminują regulacje prawne budzące zastrzeżenia konstytucyjne i dostosują przepisy dotyczące przepadku pojazdów mechanicznych do standardów konstytucyjnych”.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Fakt Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij