Najnowsze wiadomości ze świata

To słowo robi zawrotną karierę na listach kandydatów do Europarlamentu. O co chodzi?

We Włoszech w wyborach do Parlamentu Europejskiego na listach przy kilkudziesięciu kandydatach pojawia się dopisek “zwany”, bo często są oni znani pod innym imieniem, jego zdrobnieniem czy nawet pseudonimem. W tych wyborach, zauważają media, słowo “zwany” ( po włosku: detto) robi zawrotną karierę.

To wręcz “lawina zwanych” w wyborach europejskich – podkreśla agencja Ansa.

Najgłośniej jest o premier Giorgii Meloni, która nie wybiera się do Parlamentu Europejskiego, ale będzie “jedynką” na listach swej partii Bracia Włosi we wszystkich okręgach jako jej “lokomotywa”, by przyciągnąć jak najwięcej wyborców. To praktyka stosowana we włoskim życiu politycznym.

Meloni zaapelowała niedawno do wyborców, by na kartach do głosowania wpisywali tylko jej imię: Giorgia. Jak stwierdziła, “jestem jedną z was”.

W związku z wątpliwościami, jakie się wtedy pojawiły, wyjaśniono, że szefowa rządu będzie figurować na listach jako: Giorgia Meloni zwana Giorgią. Taką formę dopuszczają przepisy.

Już kilka dni później okazało się, że wielu innych kandydatów używa określenia “zwany”, co tłumaczą tym, że opinii publicznej znani są pod innym lub skróconym imieniem albo nazwiskiem.

Jest zatem kandydatka partii Forza Italia , była burmistrz Mediolanu Letizia Maria Brichetto Arnaboldi zwana Letizią Moratti.Z listy o nazwie Stany Zjednoczone Europy startuje Alessandro Cecchi Paone zwany Cecchi, zwany Pavone.

Najbardziej spektakularny przykład to zapis: Sergio De Caprio zwany Capitano Ultimo, zwany Capitano, zwany Ultimo.

Capitano Ultimo (ostatni kapitan) to pseudonim emerytowanego generała karabinierów, który zasłynął tym, że w 1993 roku aresztował ukrywającego się przez lata szefa sycylijskiej mafii cosa nostra- Toto Riinę. Ze względów bezpieczeństwa i z powodu licznych pogróżek ze strony mafii przez 31 lat ukrywał swoją twarz i miał ją zawsze zasłoniętą kominiarką lub chustką. Odsłonił ją w kwietniu tego roku zapowiadając start w wyborach europejskich.

Na liście Braci Włochów jest kandydat Piergiacomo Sibiano zwany Piga, Salvatore Deidda zwany Sasso, Massimiliano Giammusso zwany Massi zwany Musso i Giuseppa Savarino zwana Giusi.

Wśród kandydatów Forza Italia jest Rossella Chiusaroli zwana Ros, Francesca Salatiello zwana Fra, a także: Edmondo Tamajo zwany Tamaio zwany Di Maio zwany Edy zwany Edi zwany Eddy.

Na listach centrolewicowej Partii Demokratycznej jest między innymi jej liderka Elena Ethel Schlein zwana Elly.

 

Źródło: PAP Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij