Najnowsze wiadomości z kraju

Rewolucja kadrowa w Radzie Ministrów. Których polityków zabraknie w nowym rządzie Morawieckiego?

Dokładnie 12 listopada bieżącego roku rozpocznie się kadencja nowego Sejmu. Tego dnia powinna zostać zaprzysiężona także nowa Rada Ministrów, na czele której ponownie ma stanąć Mateusz Morawiecki. Choć w większości na kierownictwa poszczególnych resortów zostaną powołani ich dotychczasowi szefowie, nie oznacza to, iż w nowym rządzie Morawieckiego nie dojdzie do pewnych zmian. Zgodnie z relacją radia RMF FM największą rewolucją kadrową ma zostać objęte Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jacek Czaputowicz najprawdopodobniej nie stanie ponownie na czele polskiej dyplomacji. Jak informuje rozgłośnia największe szansę na zostanie Ministrem Spraw Zagranicznych ma mieć Krzysztof Szczerski, obecnie szef gabinety prezydenta Andrzeja Dudy. Co ciekawe polityk PiS był przymierzany już do tej roli dwa lata temu, kiedy kierownictwo partii poszukiwało zastępstwa dla Witolda Waszczykowskiego na stanowisku szefa MSZ, o co mocno zabiegał Pałac Prezydencki. Jednak ten pomysł nie cieszył się aprobatą ze strony władz Prawa i Sprawiedliwości, które ostatecznie zdecydowało się postawić na Czaputowicza. Paradoksalnie obecnie to właśnie szefostwo ugrupowania rządzącego zabiega o powołanie Szczerskiego, ale jego nominację na szefa resortu spraw zagranicznych ma blokować sam Andrzej Duda, który nie chce stracić kluczowego urzędnika na pół roku przed wyborami prezydenckimi. To właśnie od decyzji głowy państwa ma zależeć najbliższa przyszłość polityczna Szczerskiego.

Zmiany mając objąć także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po ustąpieniu z tego stanowiska Joachima Brudzińskiego, który objął mandat eurodeputowanego w Parlamencie Europejskich, tekę spraw wewnętrznych czekała dwukrotna zmiana w kierownictwie w okresie kilku miesięcy. Brudzińskiego zastąpiła Elżbieta Witek, która po kilku miesiącach musiała zrezygnować z tej funkcji, przejmując rolę nowego Marszałka Sejmu. Przy jej nazwisku pojawią się dwie możliwości w kontekście nowej kadencji Sejmu. Zgodnie z pierwsza z nich kobieta ponownie przejmie laskę marszałkowską jako główna faworytką partii do objęcia fotela przewodniczącego niższej izby parlamentu. Możliwe jednak, że działaczka PiS powróci za stery MSWiA, gdyż nadal nie jest znane stanowisko jej następcy na stanowisku Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego. Polityk wciąż nie określił, czy zamierza łączyć funkcję szefa MSWiA z koordynatorem polskich służb specjalnych, co zrealizowałoby jego polityczny cel budowy super-resortu bezpieczeństwa państwa, w którym do kompetencji Ministra Spraw Wewnętrznych zostałby włączony wyłączny nadzór nad służbami.

Prawo i Sprawiedliwość zabiega także o odtworzenie Ministerstwa Skarbu Państwa, którego szef posiadałby funkcję nadzorczą w stosunku do spółek Skarbu Państwa. Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy RMF FM w przypadku zrealizowania tego celu na czele nowego resortu miałby stanąć Jacek Sasin.

Źródło: RMF24 Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij