Najnowsze wiadomości ze świata

Hakerzy wykradli dane z serwisu, które wykorzystuje policja w całej Europie. Teraz sprzedają łupy w sieci

Hakerzy włamali się do serwisu internetowego Platforma Europolu dla Ekspertów (EPE), który służy policjantom z całej Europy do wymiany informacji; teraz przestępcy sprzedają swoje łupy w internecie – informuje w niedzielę niemiecki tygodnik “Der Spiegel”.

“Hakerom najwyraźniej udało się włamać na zamkniętą platformę (…) Europolu” – czytamy na portalu gazety.

Tysiące funkcjonariuszy policji i ekspertów z całej Europy wymieniają się na EPE wiedzą i informacjami na tematy związane z przestępczością. Tylko administratorzy mogą dodawać nowych użytkowników platformy, którą Europol określa jako jedną ze swoich głównych aplikacji – podaje “Der Spiegel”.

Teraz jednak cyberprzestępcy oferują dane ukradzione z platformy na sprzedaż – podaje tygodnik. Jak pisze, o tym, że w maju doszło do wycieku danych Europolu, napisał w piątek użytkownik forum popularnego wśród hakerów. “Sprzedaję dziś cały zbiór danych Europolu” – miał ogłosić. Oferowany pakiet obejmował dokumenty PDF, dane członków Europolu i kod, który został sklasyfikowany jako przeznaczony wyłącznie do użytku służbowego.

“Na cyberprzestępczym forum można się dowiedzieć, że skradzione dane zostały już sprzedane, ale informacji tej nie da się zweryfikować” – zastrzega “Der Spiegel”.

Rzeczniczka Europolu, z którą skontaktowała się gazeta, potwierdziła jedynie, że doszło do “incydentu” w zamkniętej grupie na platformie EPE. “Pierwsze działania zostały już podjęte” – dodała.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób hakerzy włamali się do systemu. Wiadomo jednak, że EPE jest niedostępna od piątku – zauważa “Der Spiegel”.

Źródło: (PAP) Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij