Najnowsze wiadomości ze świata

ONZ: do jutra skończy się pomoc żywnościowa na południu Strefy Gazy

Agencjom ONZ wkrótce, może nawet do jutra, skończy się pomoc żywnościowa w południowej części Strefy Gazy – poinformował w niedzielę szef Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej w Strefie Gazy (OCHA) Jeorjos Petropulos.

„Do jutra Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP) i UNRWA (Agencji NZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) skończy się żywność do rozdawania na południu. To znaczy, że ludziom pozostanie tylko to, co im wcześniej rozdano w schroniskach i domach” – oznajmił Petropulos na profilu OCHA na platformie X.

Dodał, że na południu Strefy Gazy jest 12 piekarń wspieranych przez partnerów humanitarnych, ale osiem z nich już nie pracuje z powodu braku personelu, a cztery pozostałe działają w ograniczonym trybie i w poniedziałek nie będą już miały towaru.

Zamknięcie przejścia granicznego w Rafah na granicy z Egiptem oraz Kerem Szalom na granicy z Izraelem „wstrzymało nam dostęp do paliwa i zapasów oraz ruch pracowników humanitarnych” – zaznaczył Petropulos.

7 maja był ostatnim dniem, w którym do Strefy Gazy dotarły transporty pomocy humanitarnej przez przejścia graniczne z Egiptem i Izraelem na południu tego terytorium – poinformował WFP.

Rządząca w Strefie Gazy palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie blisko 35 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Źródło: (PAP) Autor: mw/ akl/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij