Reparacje od Niemiec to nie wszystko. Zagraniczny historyk uważa, że Polska powinna żądać odszkodowań od Rosji Najnowsze wiadomości ze świata

Reparacje od Niemiec to nie wszystko. Zagraniczny historyk uważa, że Polska powinna żądać odszkodowań od Rosji

Naturalną konsekwencją przedstawionych w czwartek oczekiwań przez polski rząd dotyczących niemieckich reparacji wojennych powinien być teraz wniosek Warszawy wobec Rosji za zniszczenia i długoletnią okupację – powiedział PAP portugalski historyk dr Jose de Carvalho.

Ekspert związany z portugalskim Ośrodkiem Badań im. Joaquima Verissimo Serrao, zauważa, że Polska w XX w. “w równym stopniu zaznała męczeństwa” ze strony hitlerowskich Niemiec oraz sowieckiej Rosji.

W ocenie Jose de Carvalho w obu sytuacjach uzyskanie odszkodowań przez Polskę może być trudne. W przypadku Rosji wskazał na agresywną politykę wobec swoich sąsiadów, przejawiającą się m.in. obecną wojną na Ukrainie.

“O ile Kijów w przyszłości powinien ubiegać się o odszkodowanie od Rosji za zniszczenia wojenne, o tyle w przypadku Polski ich uzyskanie może być obecnie bardzo skomplikowane”, powiedział portugalski historyk.

Zaznaczył, że wśród barier, które mogą Warszawie utrudnić uzyskanie odszkodowań od swoich sąsiadów za zniszczenia z okresu II wojny światowej jest “osiem dekad dzielących nas od tego konfliktu”.

“Poza upływem czasu Polska może też natrafić na barierę w postaci braku sojuszników w swoich zabiegach o odszkodowania”, stwierdził Jose de Carvalho wskazując, że kraje z kolonialną przeszłością, takie jak np. Portugalia, nie będą skore poprzeć żądań Warszawy w sprawie reparacji.

“Domaganie się przez Warszawę reparacji po tak długim czasie może wzbudzać w krajach Europy Zachodniej obawy, że otwarta zostanie Puszka Pandory, a byłe kolonie zaczną masowo zgłaszać się do swoich metropolii z wnioskami o odszkodowania” – stwierdził portugalski historyk.

Źródło: PAP Autor: Marcin Zatyka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij