Najnowsze wiadomości ze świata

Przerwa w pracy może być szkodliwa? Tak na odpoczynek reaguje nasz mózg

Dla wielu pracowników przerwa od obowiązków służbowych jest nieodzownym elementem ich codziennej pracy. Okazuje się jednak, że przerywanie wykonywanych zadań nie jest zabiegiem regeneracyjnym, a może doprowadzić do szybszego wyczerpania psychicznego.

Wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Litewskiego Uniwersytetu Sportu mogą być zaskoczeniem dla wielu pracowników. Mimo powszechnej opinii przerwa na kawę czy herbatę w pracy, która na chwilę odrywa od wykonywania obowiązków, nie przynosi pozytywnych efektów. Co więcej nie wpływa to na zwiększenie wydajności, ani nie minimalizuje uczucia zmęczenia.

Eksperyment polegał na symulacji 7-godzinnego dnia pracy w środowisku biurowym. Wzięło w nim udział 18 zdrowych mężczyzn miedzy 23 a 29 rokiem życia. W ich czas pracy wliczono 10-minutowe przerwy co 50 minut.

Obserwacja obejmowała funkcje poznawcze uczestników, ich motywację, nastrój i aktywność mózgu podczas wykonywania dziewięciu różnych zadań. Te z kolei wymagały uwagi, koncentracji, uczenia się i pamięci.

Choć mogłoby się wydawać, że przerwy w pracy chronią przed zmęczeniem i poprawiają wydajność pracowników, to wyniki badania okazały się być zupełnie inne. Oderwanie od obowiązków narażały uczestników na wyczerpanie psychiczne.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nasze odkrycia pokazują, że krótkie przerwy w ciągu dnia pracy nie poprawiają funkcji poznawczych ani nie zapobiegają zmęczeniu – mówi autor badania, profesor Marius Brazaitis z Instytutu Nauk o Sporcie i Innowacji Litewskiego Uniwersytetu Sportu.

Naukowcy zestawili wyniki badań krwi, rezonansu magnetycznego i dane zgromadzone podczas symulacji dnia pracy z wynikami uzyskanymi z tych samych badań podczas kontrolnego dnia wolnego od obowiązków służbowych. Na podstawie porównania dostrzeżono, że regularne przerwy w pracy wywołują wyczerpanie psychiczne. Zauważyli również, że ma to negatywny wpływ na zdolność koncentracji i funkcje poznawcze. Stwierdzono również, że pełna regeneracja nie jest możliwa nawet po odpoczynku trwającym 4,5 godziny.

Badacze wyjaśniają, że powtarzające się zanurzenia w zadaniu i wychodzenie z niego może nadmiernie stymulować mózg, co może doprowadzić do większego zmęczenia.

Opuszczając zadanie, gdy nie jest ukończone lub w naturalnym punkcie zatrzymania, aby wypełnić obowiązek przerwy, nie robisz tego całym sercem, ale patrzysz na zegar. Ponadto przerwany przepływ oznacza, że czas jest odejmowany od czasu zadania, ponieważ po powrocie z przerwy próbujesz przypomnieć sobie, gdzie byłeś i ponownie uruchomić procesy myślowe, co zmniejsza wydajność – twierdzi z kolei dr Colin Rigby z Keele Business School. Naukowiec ten nie brał jednak udziału w badaniu.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij