Najnowsze wiadomości ze świata

Władze poprosiły mieszkańców, by przerabiali piwnice na schrony

Na Łotwie odbył się kolejny Dzień Wielkiego Sprzątania. Z tej okazji władze poprosiły Łotyszy, by przebudowywali swoje piwnice na schrony przeciwlotnicze.

Na Łotwie co roku odbywa się „Dzień Wielkiego Sprzątania”. W jego trakcie Łotysze ruszają do lasów, parków itp., gdzie zbierają śmieci, sadzą nowe drzewa itp.. Ta akcja cieszy się na Łotwie wielką popularnością. Szacuje się, że co roku bierze w niej udział ponad 1/4 populacji tego państwa.

W tym roku władze wezwały mieszkańców, by przy okazji tej akcji zajęli się swoimi piwnicami. „Wzywamy każdego podczas wielkiego sprzątania, ale także później, by zapewnił, że piwnice mogą być użyte jako schrony w razie awaryjnej sytuacji” – powiedział Vilnis Kirsis, burmistrz Rygi. Stwierdził, że miejscy pracownicy zrobią to samo w budynkach należących do miasta.

W podobnym tonie wypowiedział się Gints Reinsons, szef komisji obrony cywilnej Rygi. Powiedział, że piwnice w budynkach publicznych, szkołach, szpitalach itp. zostaną sprawdzone przez urzędników, którzy przygotują je do pełnienia roli schronów w razie ataku. Obiecał, że do końca roku będą przygotowywać po sto schronów miesięcznie.

Łotwa ma ponad 200 kilometrów granicy z Rosją i dużą mniejszość rosyjską. Od początku wojny na Ukrainie jest jednym z najbliższych sojuszników Kijowa. Premier Evika Silina powiedziała w marcu, że mieszkanie obok Rosji to jak mieszkanie obok nieprzewidywalnego pijaka albo narkomana.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Barrons Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij