Najnowsze wiadomości ze świata

Przełomowe odkrycie naukowców. Koronawirus może przetrwać w kurzu co najmniej miesiąc

Naukowcy z Ohio odkryli, że materiał genetyczny chińskiego koronawirusa może przetrwać długi czas w kurzu. Uważają, że ich odkrycie może pomóc w walce z pandemią.

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio prowadzili badania próbek kurzu z pomieszczeń, w którym izolowano chorych na COVID-19 studentów oraz z dwóch domów, w których mieszkali chorzy. Dostali je od firmy sprzątającej, zostały pobrane z worków ich odkurzaczy.

Naukowcy nie byli pewni, czy cokolwiek w nich znajdą, ale udało im się znaleźć RNA koronawirusa. Jego kolczasta otoczka, której zawdzięcza swą nazwę, uległa jednak zniszczeniu. Zdaniem naukowców stało się tak z powodu zastosowanego przez tę firmę środka dezynfekującego na bazie chloru, co ich zdaniem doprowadziło do jej zniszczenia i oznacza, że ryzyko zarażenia koronawirusem z kurzu jest minimalne.

Celem tego badanie było jednak nie sprawdzenie tego, czy koronawirusy z kurzu mogą zarażać, a opracowanie metody monitorowania jego rozprzestrzeniania. Już teraz w wielu miejscach bada się ścieki w poszukiwaniu materiału genetycznego wirusa wydalanego przez zaszczepionych. Odkrycie naukowców z Ohio pomoże opracować odpowiednik tej metody możliwy do zastosowania w mniejszej skali jednego budynku. Ich metoda wydaje się również tańsza od testowania np. wszystkich pracowników danej firmy. Może też pomóc zbadać to jak koronawirus rozprzestrzenia się w pomieszczeniach.

Naukowcy zbadali próbki zaraz po tym, gdy do nich dotarły, a następnie powtarzali te testy co tydzień. Po czterech tygodniach RNA wirusa w kurzu nie uległo znaczącemu rozpadowi. „Nie byliśmy pewni, czy materiał genetyczny przetrwa, w kurzu jest wiele różnych organizmów i nie byliśmy pewni, czy w ogóle znajdziemy wirusowe RNA” – przyznała główna autorka opisującego to badanie artykułu Nicole Renninger – „Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że samo RNA wydaje się trwać dość długo”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij