Najnowsze wiadomości z kraju

Prof. Marcin Wiącek zaczyna pracę jako RPO. Zdradził jakie będą jego pierwsze działania

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek złożył w piątek ślubowanie przed Sejmem. „Zaczynam Pracę” – oświadczył RPO oraz zdradził, że jednym z pierwszych jego działań na stanowisku będzie przygotowanie raportu o problemach podczas pandemii.

W piątek nowy Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek złożył ślubowanie przed Sejmem. Tym samym zastąpił na tym stanowisku Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Wiącek podczas wypowiedzi dla dziennikarzy w Sejmie, wyraził uznanie dla parlamentarzystów, za to, że wznieśli się ponad podziały polityczne i zapewnili ciągłość funkcjonowania urzędu RPO. „Zaszczytem jest dla mnie to, że to porozumienie się skoncentrowało wokół mojej osoby” – powiedział prof. Wiącek.

Nowy RPO zwrócił się też do obywateli o sczepienia przeciwko Covid-19. „Szanowni państwo proszę się szczepić, bo od tego zależy zdrowie i życie nasze, naszych najbliższych i wszystkich obywateli naszego kraju” – zaapelował.

„Zaczynam pracę” – oświadczył prof. Marcin Wiącek. Poinformował także jakie będą jego pierwsze działania na nowym stanowisku. Jak przekazał będzie to przygotowanie raportu dotyczącego problemów, jakie obnażyła pandemia. Jak wyjaśnił ma w planach przygotowanie wykazu rzeczy, które należy zmienić w prawie i praktyce. „Tak, abym miał materiał do tego, żeby się spotkać z odpowiednimi organami władzy publicznej po to, aby podyskutować o rozwiązaniach obowiązujących w trakcie pandemii, o problemach, których można by i można będzie uniknąć, jeśli nie daj Boże dojdzie do kolejnej fali pandemii” – powiedział RPO.

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich był pytany przez dziennikarzy o to czy spotka się w najbliższym czasie z Adamem Bodnarem. „Oczywiście jeśli pan prof. Bodnar zechce przyjąć zaproszenie bardzo chętnie spotkam się z nim i będę chciał posłuchać o doświadczeniach i skorzystać z jego rad” – odpowiedział prof. Wiącek.

Pytany przez dziennikarzy o obostrzenia epidemiczne, oznajmił, że aby je wprowadzić wymagane są rzetelne podstawy w ustawach i zaznaczył, że będzie również w tej sprawie apelował. „Uważam, że dyskusja nad tymi kwestiami powinna się toczyć w parlamencie i rozstrzygnięcia prawodawcze powinny przyjmować formę ustaw a nie rozporządzeń. I taki będzie mój apel, aby tego dotrzymać” – dodał. Zapewnił, że będzie reagował, jeśli kolejne obostrzenia będą wprowadzane rozporządzeniami.

Pytany o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca dotyczący systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce powiedział, że orzeczenie to powinno być wykonane. „On powinien być wykonany przede wszystkim przez ustawodawcę w drodze nowelizacji przepisów ustawy o SN i również niektórych przepisów ustaw o sądownictwie powszechnym” – mówił RPO. „W moim przekonaniu do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii w drodze ustawy, Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność” – dodał.

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2007 r. pracuje w Biurze Orzecznictwa NSA. Wcześniej był zatrudniony w Trybunale Konstytucyjnym. Przez około cztery lata był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka. Posługuje się językiem angielskim i francuskim. Nigdy nie należał do partii politycznej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Rosjanie dziennie tracą 900 ludzi na froncie

0 0

Wielotysięczna „Parada Polskości” przeszła ulicami Wilna

nożownik 0 0

Atak nożownika. Trwa walka o życie 30-latka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij