Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent Duda zaprezentował Kartę Wolności w Sieci

Internet stał się już dawno nieodzownym elementem codziennego życia. Prezydent Andrzej Duda ogłosił w związku z tym Kartę Wolności w Sieci – dokument, który nie tylko ułatwi do niego dostęp ale także zadba o to, żeby panowała w nim wolność słowa.

Prezydent nawiązał do kwestii internetu podczas briefingu prasowego w Sulęcinie, gdzie udało się podpiąć szybki internet światłowodowy do niemal wszystkich domów.

Wolność, wolność i jeszcze raz wolność. Ja byłem przez całe lata posłem opozycji, politykiem, który miał często trudności, aby dostać się do centralnych mediów. Wiem najlepiej, jaka jest wartość internetu, jako przestrzeni, gdzie możesz wypowiedzieć się spokojnie, gdzie możesz się wypowiedzieć swobodnie, gdzie możesz rzeczywiście powiedzieć to, co chcesz, wyrazić swoje zdanie i podzielić się tym zdaniem z innymi” – powiedział – „Dlatego nigdy nie pozwolę na to, aby ktokolwiek cenzurował wypowiedzi w internecie, aby ktokolwiek przesiewał te wypowiedzi według nieustalonych kryteriów, nieznanych powszechnie kryteriów mógł dobierać, które jego zdaniem wypowiedzi mogą zaistnieć w przestrzeni internetowej, a które powinny zostać usunięte”.
Prezydent poinformował również o przygotowaniu Karty Wolności w Sieci – dokumentu, który będzie „istotnym elementem jego programu wyborczego” i ułatwi obywatelom dostęp do sieci oraz zadba o to, by wolność słowa w internecie nie była zagrożona.

 

Karta składa się z kilku części. Pierwsza z nich dotyczy dostępu do internetu. Już teraz Polacy są jednym z bardziej internetowych społeczeństw na świecie, ale prezydent chce aby każdy Polak miał dostęp do internetu. Pomóc w tym ma doprowadzenie szybkiego internetu światłowodowego do każdego domu oraz budynku użyteczności publicznej oraz dobry zasięg sieci mobilnej.

 

Druga część dotyczy walki z cenzurą w internecie. Ma w niej pomóc zapewnienie przejrzystości tego, na jakiej podstawie duże platformy cyfrowe moderują treści tworzone przez jej użytkowników, sprzeciw wobec monitorowania i filtrowania treści w Internecie czy dbanie o prawa użytkowników sieci i ochrona prywatności. Prezydent Duda deklaruje również sprzeciw wobec działań UE które ograniczyłyby wolność w sieci, takich jak Acta 2.

Kolejna część dotyczy dalszej cyfryzacji administracji państwowej. Prezydent chce, aby każdą sprawę można było załatwić przez internet, bez konieczności odwiedzania urzędów. Posłużyć do tego ma portal gov.pl, dostępny również w wersji mobilnej. Pozwoli to na odmiejscowienie urzędów, dzięki temu każdą sprawę będzie można załatwić niezależnie od miejsca zamieszkania. Prezydent deklaruje również dalszą cyfryzację służby zdrowia – po wprowadzonych już elektronicznych zwolnieniach lekarskich i receptach ma przyjść czas na możliwość e-rejestracji i e-skierowań do urzędów.


Przedostatnia część zajmuje się dostępem do internetu dla uczniów. Przewiduje szybki internet i sprzęt komputerowy w każdej szkole, a także utworzenie mobilnych pracowni informatycznych. Ma również zapewnić służbowe komputery nauczycielom oraz uczniom z rodzin o niskich dochodach. Deklaruje też darmowe cyfrowe podręczniki i materiały edukacyjne oraz wprowadzenie gier komputerowych o dużej wartości dydaktycznej do kanonu nauczania.

Ostatni punkt dotyczy tzw. podatku od smartfonów. Takie rozwiązanie jest popierane przez wielu artystów, którzy twierdzą, że tracą dochody przez to, że ludzie nielegalnie korzystają z ich twórczości przy pomocy urządzeń elektronicznych. Przeciwnicy jego wprowadzenia argumentują, że spowodowałby wzrost kosztów tych urządzeń. Prezydent Duda się z tym zgodził – w swojej Karcie zadeklarował, że taki podatek nie zostanie wprowadzony.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor:
Fot. PAP/Lech Muszyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij