Najnowsze wiadomości z kraju

Premier: Szczecin, Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. Były zakusy, żeby Szczecin pozostał pod administracją niemiecką

Szczecin, Pomorze Zachodnie to polska racja stanu – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki, otwierając przed galerią Kordegarda w Warszawie wystawę plenerową “Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”.

– Dzisiaj możemy z dumą myśleć o Szczecinie jako o tym najdalej na zachód wysuniętym wielkim, polskim mieście, które jest jednocześnie z Polską bardzo dobrze zintegrowane, dlatego właśnie podjęliśmy szereg wielkich decyzji inwestycyjnych dotyczących Pomorza Zachodniego” – mówił Morawiecki.

Przypominał również o powojennej historii Szczecina i osób, które po II wojnie światowej odbudowywały to miasto.

– To jest ten cud polskiego Szczecina powojennego, którym dzisiaj możemy się cieszyć. Cud polskiego Pomorza Zachodniego, o którym prezydent Lech Kaczyński mówił, że to polska racja stanu. Tak, Szczecin, Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. Były zakusy, żeby Szczecin pozostał pod administracją niemiecką. Szczecin trzy razy był zasiedlany. Wiemy doskonale, jaki to był czas – czas rodzącego się PRL – powiedział szef rządu.

– Dziś warto przypomnieć losy Szczecina jako symbol losów Polski. Odzyskaliśmy Szczecin jako miasto ruin i to Polacy z ruin je podnieśli. Dziś to miasto tętniące życiem. Szczecin w latach powojennych uważany był za miejsce gdzie panowało bezprawie. Jednak Polacy potrafili w tym gąszczu bezprawia, niepewności, braku wiary w przyszłości o wolną Polskę, która w sobie wpadała szpony komunistycznego aparatu represji, zbudować Polski Szczecin. To jest ten cud polskiego powojennego Szczecina, którym dzisiaj możemy się cieszyć – dodał premier.

Wystawa “Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948” to wspólna inicjatywa Archiwum Państwowego, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, która ma na celu uczczenie 75. rocznicy włączenia tego miasta w skład państwa polskiego. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Piotr Semka.

 

 

Źródło: PAP,KPRM,pf Autor:
Fot. Adam Guz/KPRM

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij