Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Praca zdalna zostanie z nami na dłużej? Jest projekt nowelizacji Kodeksu Pracy

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu nowelizacji kodeksu pracy. Będzie regulowała zasady dotyczące pracy zdalnej.

Podczas pandemii wielu pracodawców zdecydowało się na przejście pracowników na pracę zdalną. Zasady ją regulujące wynikały z tzw. ustawy covidowej, a o przejściu na ten tryb pracy decydował pracodawca. Przygotowany przez resort rodziny projekt wprowadzi pracę zdalną na stałe do porządku prawnego.

Szefowa MRiPS poinformowała, że przyjęte przepisy to przede wszystkim usystematyzowanie już obowiązujących zapisów. W ich świetle możliwe będzie zawarcie porozumienia o pracy zdalnej między pracodawcą i pracownikiem, zarówno przy podpisywaniu umowy o pracę jak i później. Dodała, że szczegóły pracy zdalnej będą ustalane z działającymi w danej firmie związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, a pracodawca weźmie na siebie część związanych z nią kosztów.

Maląg podkreśliła, że praca zdalna jest potrzebna przede wszystkim młodym rodzicom. W świetle nowych przepisów pracodawca nie będzie mógł jej odmówić rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, a także kobietom w ciąży.

Projekt nowelizacji zawiera też przepisy, które pozwolą pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników, a także kontroli na obecność w organizmie środków działających podobnie do alkoholu. Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub ochrony mienia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij