Najnowsze wiadomości z kraju

Polskie władze nie wpuszczą do kraju Ławrowa. Rosja oburzona

Rzecznik prasowy polskiego ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że Siergiej Ławrow nie weźmie udziału w grudniowych posiedzeniu Rady Ministrów OBWE w Łodzi. Stanowisko MSZ RP zostało notą dyplomatyczną przekazane stronie rosyjskiej. Władzom Kremla to się nie spodobało.

Siergiej Ławrow to jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Od 2004 roku jest szefem rosyjskiego MSZ, szerząc kremlowską propagandę.

Agencja AFP przekazała w piątek, że Polska, jako organizator grudniowego spotkania ministrów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) odmówiła wjazdu do Kraju Siergiejowi Ławrowowi. Agencja powołała się na źródła w polskiej prezydencji OBWE.

Rozmówca AFP wyjaśnił, że od Rosji oczekuje się, że wybierze członków swej delegacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodał, że nie powinny być to osoby, które Unia Europejska objęła sankcjami, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę.

Informacje francuskiej Agencji potwierdził rzecznik polskiego MSZ. „Nie spodziewamy się wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na Radzie Ministerialnej OBWE w początkach grudnia w Łodzi” – poinformował Łukasz Jasina. Dodał, że stanowisko polskiego MSZ zostało notą dyplomatyczną przekazane do strony rosyjskiej.

Decyzja polskich władz oburzyła Kreml. Stanowisko rosyjskiego resortu spraw zagranicznych opublikowała w sobotę agencja RIA Novosti. „Decyzja Polski o odmowie Ławrowowi udziału w Radzie Ministerialnej OBWE w dniach 1-2 grudnia jest bezprecedensowa i prowokacyjna” – stwierdziła kremlowska dyplomacja.

„Decyzja Warszawy o odmowie Ławrowowi udziału w Radzie Ministerialnej OBWE to niedopuszczalny atak na Federację Rosyjską, zwieńczenie całej polskiej antyprezydencji. Decyzja jest niezgodna ze statusem jej przewodniczącego i narusza regulamin tej organizacji” – przekazano w oficjalnym komunikacie.

Spotkanie z udziałem kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych z państw OBWE zaplanowano w Łodzi na 1 i 2 grudnia.

W środę rzecznik polskiego resortu spraw zagranicznych informował, że członkom rosyjskiej delegacji OBWE odmówiono wydania wiz. Mieli oni wziąć udział w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBW, które odbędzie się w dniach 24-26 listopada w Warszawie.

Jak podawało wówczas radio RMF, członkowie rosyjskiej delegacji mieli usłyszeć, że ich przyjazd do Polski stanowiłby naruszenie zasady solidarności z Ukrainą.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE powstało w 1992 roku, a jego głównym zadaniem jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekonomicznym oraz ludzkim. W skład Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE wchodzą parlamentarzyści reprezentujący ponad 50 państw.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wp.pl Autor: MS
Fot. wikimedia commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij