Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet skrytykowała Pakistan za utrzymanie w mocy prawa o obrazie islamu. Jej zdaniem prawo o bluźnierstwie prowadzi do ataków na inne religie w Pakistanie. Przepisy przewidują karę śmierci za złamanie prawa.
“Mniejszości religijne w Pakistanie wciąż stają w obliczu przemocy, powtarzających się ataków na miejsca kultu i dyskryminację w przepisach prawa” – powiedziała Wysoka Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka podczas sprawozdania Rady Praw Człowieka w Genewie.
“Rząd Pakistanu, mimo rekomendacji ze strony międzynarodowych instytucji praw człowieka, nie znowelizował ani nie usunął przepisów prawa o bluźnierstwie, które prowadzą do przemocy wobec mniejszości religijnych, a także arbitralnych aresztowań i dochodzeń sądowych” – podkreśliła Michelle Bachelet.
Wysoka Komisarz przypomniała o sprawie skazanego w grudniu 2019 r. na karę śmierci za obrazę islamu Junaida Hafeeza. W 2013 r. 33-letni wykładowca został oskarżony przez radykałów islamskich o bluźnierstwo popełnione we wpisach na Facebooku. Cały proces trwający 6 lat mężczyzna spędził w pojedynczej celi.
W 2010 roku w innym głośnym procesie na śmierć skazano chrześcijankę Aasiyę Noreen, znaną szerzej jako Asia Bibi. Wyrok nie został wykonany. W 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił kobietę i Noreen mogła wyjechać do Kanady.
Pakistan jest jednym z 13 krajów, gdzie obowiązuje prawo o bluźnierstwie. Dotychczas nie wykonano żądnego z zasądzonych wyroków śmierci. W kraju dochodzi jednak do samosądów. Prawo wykorzystywane jest głównie do osobistych porachunków; od 1986 r. zarejestrowano ponad 4 tys. takich spraw.
W połowie stycznia 2020 r. sąd w Rawalpindi skazał 87 radykałów islamskich, którzy protestowali przeciw uniewinnieniu Aasiyi Bibi, na kary po 55 lat więzienia. Protesty sparaliżowały kraj i opóźniły wyjazd Bibi z kraju.
Pod koniec lipca 2019 r. premier Pakistanu Imran Khan publicznie przypomniał, że prorok Mahomet zapewnił mniejszościom swobodę sumienia, a nawracanie siłą na islam jest niezgodne z Koranem.
Nowy Pakistan budowany przez premiera Khana ma nawiązywać do Medyny proroka Mahometa, która była wieloreligijna.