Najnowsze wiadomości ze świata

Niemieckie rzeki odsłoniły złowieszcze inskrypcje. “Kamienie głodu” nie wróżą niczego dobrego

Masowe śnięcie ryb w Odrze to nie jedyna katastrofa, która dotknęła ekosystemy rzeczne. Innym problemem jest susza. Tego lata znikome opady doprowadziły do znacznego obniżenia poziomu wielu rzek – w niektórych pojawiły się tzw. kamienie głodu. “Kilka miesięcy po tym, jak pojawiły się poprzednim razem, ludzie na całym świecie zaczęli masowo umierać” – pisze “Fakt”.

Tzw. kamienie głodowe to specjalne głazy z inskrypcjami umieszczane w ścianach koryt rzecznych. W dawnych wiekach służyły m.in. do oznaczania poziomu lustra wody i pełniły rolę nawigacyjną. Ludzie tworzyli je zwłaszcza w latach suszy, by przyszłe pokolenia wiedziały, kiedy stan rzeki jest na tyle niski, że należy liczyć się z klęską głodu. Niski poziom wody zazwyczaj wynikał bowiem z utrzymującej się suszy, a co za tym idzie – był znakiem, że trzeba spodziewać się słabych zbiorów.

Jednym z najstarszych “kamieni głodowych” w Europie Środkowej jest głaz z Łaby pochodzący z XVII wieku. Niemiecka inskrypcja na kamieniu brzmi: “Kiedy mnie widzisz, płacz”. Towarzyszy jej – znacznie mniej złowieszczy – napis w języku czeskim (utworzony w innym czasie): “Nie płacz dziewczyno, nie denerwuj się, kiedy jest sucho, po prostu podlej swoje pole”. W innym miejscu na Łabie znajduje się głaz głodowy z napisem “Gdy ten kamień zatonie, życie znów nabierze kolorów”. Jak donosi “Sächsische Zeitung”, na który powołuje się serwis RMF24, katastrofalnie niski poziom Łaby sprawił, że odsłoniło się wiele nieznanych i niezbadanych do tej pory kamieni głodowych.

Poprzednim razem odsłonięcie kamieni głodowych odnotowano podczas suszy w 2018 roku. Według niektórych ekspertów tegoroczna susza w Europie ma być bardziej dotkliwa od tej sprzed czterech lat, a nawet może być najgorsza od wszystkich suszy minionych pięciu wieków.  Poziom Renu jest tak niski, że w ciągu kilku dni rzeka może przestać być spławna.

Źródło: Stefczyk.info/na podst. Fakt/RMF24/DW/Wikipedia Autor: KF
Fot. wikimedia commons/Norbert Kaiser/CC3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij