Najnowsze wiadomości z kraju

Niemcy nie chcą płacić za parkowanie w Polsce. Długi przekroczyły już 100 milionów!

Aż cztery miliony złotych wynoszą nieuregulowane należności za parkowanie w płatnej strefie w Świnoujściu. W innych miastach niedaleko naszej zachodniej granicy jest podobnie, długi często są jeszcze większe. Według ostrożnych szacunków w skali całego kraju ten dług znacznie przekroczył już 100 milionów złotych. W Świnoujściu dłużnikami są przede wszystkim Niemcy, którzy śmieją się Polsce prosto w twarz, bo wiedzą, że nasze, rodzime samorządy nie mają skutecznych narzędzi egzekucyjnych. 

O tej bulwersującej sprawie poinformowała red. Joanna Maraszek z Radia Szczecin.

– Cztery miliony złotych to łączna suma nieuregulowanych należności za parkowanie w płatnej strefie. Dłużnikami są głównie turyści z zagranicy. W ich przypadku samorządy mają związane ręce. Suma nieopłaconych zaległości, to wynik sześcioletniego funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Świnoujściu. Problem rośnie wraz z powiększeniem liczby ulic objętych opłatami. Pod koniec 2022 roku dług wobec miasta wynosił 2 mln 400 tys. W ciągu roku wzrósł o ponad półtora miliona – czytamy w tekście opublikowanym na portalu lokalnego radia.

Według cytowanego przez rozgłośnię prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, problem jest ogromny i nie ma na niego dobrego rozwiązania. Niemcy po prostu parkują i nie płacą, bo wiedzą, że bardzo trudno jest egzekwować należności i ustalać właścicieli samochodów.

Część gmin sąsiadujących z Niemcami korzysta z dodatkowych kancelarii prawnych, ale to rozwiązanie nie gwarantuje sukcesu, a jest dość kosztowne. Problemem są przepisy prawa, które nie są przychylne dla samorządów. Jeśli bowiem dług jest niższy niż 1500 euro, to nie ma obowiązku udzielania pomocy przez organy państwa i Niemcy świetnie o tym wiedzą.

Identyczny problem jak Świnoujście ma także Szczecin, który już dwa lata temu alarmował w mediach, że zagraniczne długi za postój w strefie płatnego parkowania przekroczyły znacznie pięć milionów złotych. Samorządowcy apelowali wówczas o skuteczniejsze narzędzia prawne, które umożliwiłyby egzekucję długów, ale wciąż nie udało się wypracować w tej kwestii dobrego narzędzia.

Co gorsza, opisany tu problem dotyczy praktycznie wszystkich miast, w których istnieją strefy płatnego parkowania. Według szacunków, w skali całego kraju długi cudzoziemców w podobnych sprawach przekroczyły już znacząco sumę 100 milionów złotych!

Źródło: za wGospodarce.pl Autor: red
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij