Najnowsze wiadomości ze świata

Myślano, że wymarło. Naukowcy zauważyli prehistoryczne zwierzę

Naukowcy zrobili zdjęcie zwierzęcia sprzed milionów lat. Od dawna uważano, że wyginęło.

Prakolczatka górska to niewielki ssak, dorosłe osobniki mają ok. 30 cm długości. Wygląda, jakby miała kolce jeża, stopy kreta i pysk mrówkojada. Poza dziobakiem kolczatki są jedynymi zwierzakami, które składają jaja. Bywają nazywana „żywą skamieliną”, gdyż pojawiły się na świecie jeszcze w czasach dinozaurów.

Do 1900 roku ten gatunek był uważany za wymarły. Później udawało się zauważyć pojedyncze egzemplarze. Jedynym dowodem na to, że w ogóle istnieje, jest niekompletne truchło, które jest obecnie przechowywane w jednym z holenderskich muzeów. Trafiło do niego w 1961 roku, i od tego czasu nikt nie widział żywego egzemplarza, chociaż znajdowano ich ślady. Dopiero w 1998 roku naukowcy potwierdzili, że to osobny gatunek.

Dr James Kempton z Oxfordu poprowadził ekspedycję w góry Cyklops w Indonezji, której zadaniem było odnalezienie tajemniczego zwierzęcia. Ledwo się to udało. Kempton wyjaśnił, że cztery trzysekundowe nagrania zarejestrowała ostatnia fotopułapka którą zabrali, w ostatni dzień ekspedycji. Na jej karcie pamięci nie było już prawie wolnego miejsca.

Kempton powiedział mediom, że o odkryciu poinformował listownie słynnego przyrodnika sir Richarda Attenborough, a on był tym zachwycony. Łacińską nazwę tego gatunku, zaglossus attenboroughi, nadano jej na jego cześć. Oprócz tej prakolczatki w czasie tej ekspedycji odnaleziono także nowe gatunki insektów i ropuch.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News, BBC Autor: WM
Fot. Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie CC0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij