Najnowsze wiadomości ze świata

Mapa Ameryki, którą mieli stworzyć Wikingowie, okazała się falsyfikatem

Od dekad toczyła się debata naukowa nad mapą dowodzącą, że Wikingowie odkryli Amerykę na długo przed Kolumbem. Uniwersytet w Yale przyznał w końcu, że to falsyfikat.

Tzw. Mapa Winlandii to mająca pochodzić z XV wieku mapa świata, na której widać też kontynent na południowy zachód od Grenlandii, podpisany jako Vinland – Kraina Winorośli. Tak w wikińskich sagach nazywano krainę, która miała być skolonizowana przez Leifa Eriksona około roku 1000 AD. Na mapie znalazła się informacja, że ten kontynent został odkryty w XI wieku. Mapę, wykonaną atramentem na pergaminie, przekazano uniwersytetowi Yale w 1965 roku. Szacowano, że powstała w połowie XV wieku, przed ekspedycją Kolumba. Od razu jednak pojawiły się wątpliwości co do tego, czy jest autentyczna.

Teraz już wiadomo, że nie jest. Badacze z Yale ujawnili, że przy pomocy najnowszej techniki odkryli w składzie atramentu którym ją namalowano związek tytanu. Ten związek zaczął być produkowany dopiero w latach 20tych XX wieku i nie mógł się znaleźć w atramencie z XV. Poprzednio jego ślady znalazł w 1973 roku Instytut Badawczy McCrone’a w Chicago, ale ich badanie z powodu ograniczeń technicznych nie było w 100% wiarygodne. „Mapa Winlandii jest fałszywa” – skomentował Raymond Clemens, kurator wczesnych książek i rękopisów w należącej do Yale bibliotece gdzie jest przechowywana – „Nie ma tutaj rozsądnych wątpliwości. Ta nowa analiza powinna zakończyć dyskusję”.

Pomimo odkrycia fałszerstwa Yale zdecydowała, że mapa i towarzyszące jej manuskrypty nadal będą wystawiane publicznie. Clemens zauważył, że mapa stała się historycznym obiektem sama w sobie. „To wspaniały przykład fałszerstwa, które miało międzynarodowy efekt” – stwierdził.

Odkrycie, że ta mapa jest fałszywa, nie oznacza, że Wikingowie nie dotarli do Ameryki przed Kolumbem. W 1960 roku w L’Anse aux Meadows na północy Nowej Fundlandii odkryto bowiem pozostałości małego obozu Wikingów. Analizy potwierdziły, że był zamieszkany na przełomie tysiącleci. Nadal nie wiadomo jednak jak daleko dotarli ich odkrywcy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij