Publicystyka

Ktoś miał wątpliwości? Rosyjska Duma ratyfikowała wczorajsze dyktaty Putina. Wszyscy głosowali “za”

Jeśli ktoś miał wątpliwości co do rosyjskiej mentalności i wierzył, że rosyjski parlament dysponuje choćby odrobiną niezależności i zasiadają w nim deputowani nie popierający zbrodniczej polityki Putina, to właśnie musi zweryfikować swoje mniemanie.

Duma jednomyślnie przyjęła wszystkie wczorajsze decyzje prezydenta. Za uznaniem niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej głosowało 400 z 400 deputowanych znajdujących się na sali. Rosyjscy parlamentarzyści jednogłośnie uznali też za zasadne nawiązanie współpracy z Donieckiem. W przypadku Ługańska jeden z parlamentarzystów głosował przeciw, ale należy to traktować wyłącznie w charakterze żartu, bo na sali plenarnej panowało już zupełne rozbawienie.

Tekst porozumień głosi, że Rosja i separatystyczne republiki mają prawo do wspólnej ochrony granic. Strony umów mogą wykorzystywać infrastrukturę wojskową i bazy wojskowe na swoich terytoriach. Walutą na terenie DRL i ŁRL będzie rubel rosyjski.

Rosja, DRL i ŁRL planują “współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej”, wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim “ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw”.

Głosowanie nad przyjęciem rozwiązań proponowanych przez Putina poprzedziły wystąpienia wszystkich klubów zasiadających w Dumie. W każdym z wystąpień pobrzmiewały echa wczorajszego orędzia prezydenta. Bezceremonialnie atakowano Ukrainę, NATO, USA i Zachód. Pod adresem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego padały słowa obraźliwe, a sami Ukraińcy zostali ochrzczeni mianem “nazistów” i “nacjonalistów”.

Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow w rozmowie z rosyjską agencją informacyjną Interfax podważył suwerenność Ukrainy, stwierdzając, że państwo to nie respektując postanowień mińskich i nie uznając niepodległości Doniecka i Ługańska samo określiło się “autorytarnym reżimem” i jako takie nie powinno być traktowane jako państwo suwerenne.

 

Źródło: stefczyk.info, pap Autor: fpp
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij