O tej bulwersującej sprawie poinformował Instytut Ordo Iuris, który zajął się dyskryminowanym pracownikiem sieci IKEA. Według komunikatu umieszczonego na stronie Instytutu, mężczyzna pracujący dla popularnej sieci meblarskiej został zwolniony, gdyż na ideologiczną agitację pracodawcy, która prowadzona była na wewnętrznym forum internetowym firmy, odpowiedział… fragmentem Pisma Świętego.
– Stało się tak, mimo że jego praca była pozytywnie oceniana przez klientów i przełożonych. Postępowanie władz Ikei stanowi naruszenie prawa i wewnętrznych standardów przedsiębiorstwa. Instytut Ordo Iuris złożył w imieniu mężczyzny pozew domagając się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a także wypłaty odszkodowania i przekazania środków na cele charytatywne – informuje Ordo Iuris.
Drogi @RzecznikIKEA!
Czy zwolenienie pracownika za cytowanie Pisma Świętego w reakcji na narzucanie mu propagandy LGBT to „otwarta i tolerancyjna kultura”?
A jak potraktowaliście pracowników, którzy polubili ten wpis na Waszym wewnętrznym forum?
Kaganiec za wiarę? https://t.co/L2fXDlQBiz
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) June 27, 2019
Według OI, wpis pracownika sieci IKEA stanowił komentarz do artykułu, który propagował ideologię ruchu LGBT. Mężyczyzna wyraził negatywną opinię na temat tekstu i wkleił fragment Pisma Świętego. Wypowiedź ta zirytowała jego przełożonych, którzy – zdaniem OI – bezprawnie wypowiedzieli mu umowę o pracę. Zdyscyplinowano nawet te osoby, które polubiły wpis zwolnionego pracownika!
– W treści wypowiedzenia pracodawca wskazał, że przyczyną zwolnienia jest naruszenie wewnętrznych regulaminów sklepu Ikea oraz „naruszenie zasad współżycia społecznego”, a także „utrata zaufania” do pracownika. W opinii prawników Ordo Iuris przyczyny zwolnienia wskazane przez pracodawcę są nieprawdziwe. Nie znajdują one odzwierciedlenia w rzeczywistości i stanowią arbitralną oraz subiektywną ocenę Ikei, której poddane zostały wyłącznie światopogląd, wiara i religia pracownika. Jak wynika z całokształtu okoliczności ujawnionej sprawy, rzeczywistą przyczyną zwolnienia pracownika było wyrażenie przez niego poglądu odwołującego się do wartości katolickich – czytamy na stronie Ordo Iuris.
IKEA nie chciała odnieść się do całej sprawy. We wpisie umieszczonym na Twitterze firma poinformowła, że „nie komentuje spraw personalnych”.
Nie komentujemy spraw personalnych. W IKEA tworzymy otwartą i tolerancyjną kulturę, przestrzegamy zasad równego traktowania i nienaruszania godności pracowników.
— IKEA Polska (@IKEAPolska) June 27, 2019
– W IKEA tworzymy otwartą i tolerancyjną kulturę, przestrzegamy zasad równego traktowania i nienaruszania godności pracowników – napisali przedstawiciele meblarskiego giganta.