“Dzień szacunku dla munduru” – pod tym hasłem odbędzie się Święto Niepodległości Najnowsze wiadomości z kraju

“Dzień szacunku dla munduru” – pod tym hasłem odbędzie się Święto Niepodległości

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem “Dzień szacunku dla munduru”” – poinformował resort.

Święto Niepodległości odbędzie się w tym roku pod hasłem “Dzień szacunku do munduru”. W akcji uczestniczyć będą 103 jednostki wojskowe w całym kraju. “W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego symbolicznie w akcji wezmą udział właśnie 103 jednostki wojskowe” – przekazało MON.

11 listopada podczas “Dnia szacunku dla munduru” będzie można dowiedzieć się, czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Żołnierze opowiedzą o zasadach noszenia umundurowania, co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, baretka i co oznacza m.in. żółty otok na wojskowej rogatywce. Wytłumaczą też, kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach żołnierz występują w umundurowaniu galowym, a w jakim na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

W wybranych jednostkach będzie również można podziwiać pokazy mundurów, zaprezentowany zostanie też sprzęt wojskowy. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. Jak zaznacza MON, to wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar, który jest najważniejszym i najcenniejszym znakiem jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki.

Lista jednostek, które można odwiedzić, jest na stronie:

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/narodowe-swieto-niepodleglosci—dzien-szacunku-dla-munduru

Jak informuje resort obrony narodowej, centralne obchody odbędą się tradycyjnie o godzinie 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie. “To tam żołnierze pełnią +wieczną wartę+ przy Grobie Nieznanego Żołnierza” – zaznaczono w komunikacie. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godziny 14 odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy na temat Wojska Polskiego.

W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie RP zostanie otwarta wystawa “Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”. A o godz. 17.30 odbędzie się capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

Źródło: PAP Autor: Marta Stańczyk
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij