Dramatyczna sytuacja w stolicy Hiszpanii! Walczące z epidemią miasto dotknęła klęska głodu Najnowsze wiadomości ze świata

Dramatyczna sytuacja w stolicy Hiszpanii! Walczące z epidemią miasto dotknęła klęska głodu

Hiszpania była drugim po Włoszech najdotkliwiej zaatakowanym przez koronawirusa krajem w Europie. Największym ogniskiem choroby był Madryt, który dziś zmaga się nie tylko z epidemią, ale także z ogromną klęską głodu. Według “El Pais” ponad 100 tysięcy osób je tylko i wyłącznie dzięki zorganizowanej przez mieszkańców miasta pomocy sąsiedzkiej. Kolejki po żywność są ogromne, ale – jak pisze hiszpański dziennik – pusty żołądek to większa dolegliwość niż walka ze wstydem.

Film, który nagrał jeden z mieszkańców Madrytu obrazuje ogromną skalę problemu. Narrator idzie przez dzielnicę Aluche i pokazuje niekończącą się kolejkę, w której ludzie czekają na paczkę z żywnością przygotowaną przez organizacje pomocowe.

– To nie jest Wenezuela – słyszymy.

Widoczne na filmie sceny to zaledwie jedna z kilkudziesięciu akcji zorganizowanych przez społeczeństwo, w których rozdaje się żywność potrzebującym, którzy stracili środki do życia z powodu pandemii. Dopiero ujawnienie tego nagrania w mediach społecznościowych doprowadziło rządzących Hiszpanią socjalistów do przyznania, że z powodu głodu cierpi – w samym Madrycie – ponad 100 tysięcy osób.

Według organizacji charytatywnych, większość z korzystających z pomocy robi to po raz pierwszy w życiu.

– Głód jest silniejszy niż wstyd – mówią przedstawiciele FRAVM (regionalnych stowarzyszeń sąsiedzkich), którzy koordynują akcje pomocowe.

Zapytaliśmy mieszkającą w Hiszpanii Polkę o skalę problemów, z jaką muszą się mierzyć mieszkańcy największego państwa z Półwyspu Iberyjskiego. Czy sytuacja rzeczywiście jest tak dramatyczna?

– Naprawdę jest tak źle, jak pisze El Pais. Państwo ma problemy z wypłacaniem postojowego, być może nawet do lipca. W samym tylko Madrycie 1/4 mieszkańców nie ma środków do życia. Problemem jest tez cała szara strefa, sprzątaczki, opiekunki i inni, którzy dotychczas pracowali na czarno i nie mają prawa do żadnych świadczeń – tłumaczy Renata Acosta, która w mediach społecznościowych regularnie komentuje sytuację  w Hiszpanii.

 

 

Źródło: Stefczyk.info za El Pais Autor: red.
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij