Najnowsze wiadomości z kraju

W obronę marszałka Senatu zaangażowano byłych pracowników służb? Tak sugeruje dziennikarz TVP.info

Radio Zet, Onet i Dziennik.pl opublikowały historię mężczyzny, któremu rzekomo proponowano pieniądze za oczernianie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Polityk Koalicji Obywatelskiej odniósł się do tych informacji na konferencji prasowej i zapowiedział, złoży w tej sprawie odpowiednie zawiadomienie do ABW. Do sprawy odniósł się na Twitterze Samuel Pereira, szef portalu TVP.info, który zasugerował, że “obrona Grodzkiego wygląda na akcję byłych służb”.

Według należącego do TVP portalu, mężczyzna któremu złożono propozycję  pięciu tys. zł. łapówki w zamian za fałszywe oskarżenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o korupcję, to były funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa w Szczecinie.

Na wspomnianej konferencji Tomasz Grodzki podczas konferencji emitował nagranie, na którym jeden z jego byłych pacjentów mówi, iż kilka dni temu został odwiedzony przez osobę, która podawała się za pracownika szpitala Szczecin-Zdunowo. Mężczyzna wpuścił tajemniczego gościa, gdyż sądził, że przyszedł w sprawie wizyty u gastrologa oraz gastroskopią, na którą czekał.

– Tymczasem on bez ogródek wyjął portfel i powiedział, że da mi 5000 zł jeśli napiszę oświadczenie, że prof. Grodzki domagał się ode mnie pieniędzy za operację. Ponieważ jest to oczywista nieprawda, zdenerwowałem się bardzo i wyrzuciłem go za drzwi. Nie byłem w stanie go zatrzymać i wezwać policji ponieważ byłem sam w domu – powiedział bohater nagrania.

W swoim oświadczeniu informator Grodzkiego podał swój numer PESEL. Jak się okazuje przynależy on do Tadeusza Staszczyka, który w danych katalogu IPN funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa pod sygnaturą „IPN Sz 0019/3593” posiada dość bogatą historię pracy w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, która była stalinowską jednostką terenową Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, funkcjonująca na terenie województwa szczecińskiego w latach 1946-1954.

Staszczyk miał rozpocząć swoją pracę w urzędzie 18 listopada 1950 roku jako młodszy referent. Zgodnie z ostatnią adnotacją miał pracować w ubeckim Wydziale Kadr i Szkolenia WUdsBP, na stanowisku oficera szkoleniowego. Jego kartoteka została udostępniona w mediach społecznościowych przez szefa portalu TVP Info Samuela Pereirę.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot. PAP/Leszek Szymański

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij