Amerykańscy rabini chcą wyrzucić kościół z Auschwitz-Birkenau Najnowsze wiadomości z kraju

Amerykańscy rabini chcą wyrzucić kościół z Auschwitz-Birkenau

Czterech amerykańskich rabinów pod przewodnictwem Aviego Weissa zorganizowało w niedzielę protest w Oświęcimiu. Chcą, aby władze Polski usunęły katolicką świątynię z terenu Brzezinki.

Kościół w Brzezince zbudowano w dawnym budynku dowództwa obozu Birkenau. Jego obecność od dawna nie podoba się niektórym środowiskom żydowskim. W felietonie dla Jerusalem Post rabin Avi Weiss stwierdził, że jego obecność w tym miejscu to „największe naruszenie pamięci o Holokauście”. Stwierdził również, że Kościół Katolicki nie zrobił nic aby pomóc Żydom w trakcie Holokaustu. Co było skądinąd bezczelnym kłamstwem – polscy księża i biskupi od początku do końca ratowali Żydów przed Niemcami i zapłacili za to ogromną cenę.

Rabin Weiss postanowił, że nie będzie ograniczał się tylko do pisania. W niedzielę razem z trzema innymi rabinami z USA zorganizował w Brzezince protest przeciwko obecności kościoła. Rabini trzymali transparenty z anglojęzycznymi napisami „Nie ma miejsca na kościół w Auschwitz”, „Zostawcie sześć milionów w spokoju” oraz „Przenieść kościół gdzie indziej” – ten jako jedyny był również w polskiej wersji językowej.
Protest miał miejsce w momencie, w którym w kościele w Brzezince miała miejsce msza święta. Po jej zakończeniu rabini próbowali wedrzeć się do kościoła, ale prowadzący ją ksiądz nie wpuścił ich do środka.

Rabini twierdzą, że obecność kościoła w Brzezince narusza porozumienie pomiędzy europejskimi kardynałami i środowiskami żydowskimi z 1987 roku, zgodnie z którym w Auschwitz-Birkenau nie znajdzie się żadne trwałe miejsce kultu chrześcijańskiego. „Ten kościół moim zdaniem to największa desakralizacja w historii Holokaustu” – powiedział dziennikarzom Weiss – „Pod tą ziemią jest cmentarz…ich krew krzyczy spod ziemi domagając się sprawiedliwości”.

Weiss od dawna protestuje przeciwko obecności chrześcijaństwa w obozie w Oświęcimiu. W 1995 roku został nawet aresztowany za zorganizowanie w nim antychrześcijańskiego protestu. Był również kluczową postacią kampanii, która doprowadziła do usunięcia z terenu obozu w Auschwitz klasztoru sióstr karmelitanek.

Źródło: Reuters Autor: WM
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij