Kraj

Michał Bilewicz chce, żeby Polacy przeprosili Niemców. “Zadecydują o tym następne wybory”

– (…) Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny za wszystkie obelgi i oszczerstwa, jakie pojawiały się w mediach publicznych w ostatnich latach. Za notoryczne znieważanie flagi Republiki Federalnej Niemiec i za dyskryminację mniejszości niemieckiej – napisał na Twitterze Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Bilewicz odnosił się do wpisu partii Razem, która zareagowała na wczorajszy głośny wywiad posłanki Pauliny Matysiak.

– Jeżeli PiS chce uczciwie otworzyć ten temat zadośćuczynienia Polakom za krzywdy w czasie II wojny światowej, to też powinno być otwarte na uczciwe postawienie i załatwienie sprawy mienia przejętego przez Polskę z tzw. Ziem Odzyskanych – mówiła Matysiak na antenie Polskiego Radia, później przepraszała i prostowała swoją wypowiedź.

Odcinała się od tych słów także jej macierzysta partia, która w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie komentowała, iż: “Stanowisko partii Razem jest jasne: Polsce należą się reparacje wojenne. Polska nie jest Niemcom nic winna”.

To do tego wpisu odnosił się Bilewicz, którego zdaniem Polacy powinni przeprosić Niemców.

Według pracownika naukowego UW, ww. kwestia będzie jednym z kluczowych elementów tegorocznych wyborów parlamentarnych:

– Te wybory będą też o tym. O naszych relacjach z sąsiadami. Czy chcemy budować Europę opartą na wartościach demokratycznych i otwartości, czy raczej okopywać się w nacjonalizmach i pielęgnować historyczne urazy – napisał Bilewicz.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij