Najnowsze wiadomości ze świata

Większość transpłciowych studentów jest chora psychicznie – twierdzi nowe badanie

Nowe badanie Uniwersytetu w Bostonie pokazuje, że studenci należący do „mniejszości płciowych” są nawet czterokrotnie bardziej narażeni na choroby psychiczne. Zdaniem naukowców aż 78% takich studentów spełnia kryteria co najmniej jednej choroby psychicznej.

Według autorów badania opublikowanego w prestiżowym periodyku American Journal of Preventive Medicine, lata studenckie są szczególnie groźne dla zdrowia psychicznego. Stres związany z wyprowadzką z domu, nowym środowiskiem i nowymi obowiązkami sprawia, że właśnie wtedy zaczyna się ok. 75% wszystkich chorób psychicznych. „To kluczowy czas na to, żeby studenci zajęli się swoim zdrowiem psychicznym i często widzimy, że właśnie wtedy studenci po raz pierwszy zauważają u siebie objawy” – twierdzi jedna z autorek tego badania, Sarah Ketchen Lipson.

Lipson i jej współpracownicy przeanalizowali dane z lat 2015-2017 pochodzące z corocznego badania zdrowia psychicznego losowo wybranych amerykańskich studentów. Analizie poddano odpowiedzi 65 tysięcy uczestników tego badania z 71 uczelni, z których 1200 zidentyfikowało się jako członkowie „mniejszości płciowych” czyli osoby transpłciowe, bezpłciowe i genderqueer.

Naukowcy zauważyli pewną niepokojącą prawidłowość. Zatrważająco duża liczba studentów przyznaje się do problemów z własną psychiką, ale wyraźnie widać ogromną dysproporcję pomiędzy studentami cisgender – czyli takimi, którzy nie mają problemu z własną płcią – a studentami należącymi do mniejszości płciowych.

Z analizy wynikło, że aż 78% studentów z mniejszości płciowych spełniła warunki jednej lub więcej chorób psychicznych. Dla porównania wśród studentów, którzy nie mają problemów z własną płcią, takie warunki spełnia 45% respondentów – co samo w sobie jest przerażającą liczbą.

Najpopularniejszą chorobą psychiczną wśród studentów z mniejszości płciowych jest depresja, której objawy raportuje niemal 60% respondentów. Ponad jedna trzecia wyznała, że w zeszłym roku poważnie myślała o samobójstwie. Najwięcej prób samobójczych wystąpiło wśród studentów transpłciowych – czyli mężczyzn uważających się za kobiety i vice versa.

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak rasa, wiek czy status socjoekonomiczny naukowcy z Bostonu doszli do wniosku, że studenci należący do mniejszości płciowych mają czterokrotnie większą szansę na chorobę psychiczną niż studenci, którzy nie mają problemów ze swoją płcią.

Źródło: Reuters Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij