Najnowsze wiadomości z kraju

“Kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną – ten atakuje naszą cywilizację”

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi – mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wziął w niedzielę udział w konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Tomaszowie Mazowieckim. W swoim wystąpieniu prezes PiS odniósł się m.in. do zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zgodnie z którym w podległym mu urzędzie zakazano wieszania krzyży, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

“Tak dla polskiej wolności we wszystkich dziedzinach. Obserwujemy w świecie i niestety także w Polsce cofanie się wolności słowa – coraz więcej ograniczeń w internecie, ale nie tylko w internecie, także represji karnych czy administracyjnych w tych sprawach” – mówił Kaczyński.

Według polityka PiS, “mamy do czynienia z różnymi aktami szaleństwa, gdzie maleńka mniejszość narzuca obyczaje większości”. “Na Uniwersytecie Warszawskim nie ma studentek i studentów, są osoby studenckie (…). Ludzie, którzy mają zakłócenia – takie naturalne zakłócenia, bo to się zdarza i takim ludziom trzeba pomagać – przynależności jeżeli chodzi o płeć, to jest około jednego promila ludzi naturalnie (…). Ale dla tych, którzy są po prostu normalni i chcą, żeby ich nazywać zgodnie z tym kim są, to jest ograniczenie wolności” – ocenił.

Kaczyński nazwał decyzję Trzaskowskiego “zupełnie skandaliczną”. “Każdemu starszemu nieco człowiekowi przypomina to czasy komunizmu, także lat 80., a przedtem innych okresów” – stwierdził.

Prezes PiS przyznał, że krzyż jest znakiem religijnym, jednak – jego zdaniem – jest on także znakiem “kultury, która stworzyła nowoczesną cywilizację i prawa człowieka”.

“Ktoś, kto chce usuwać krzyże, atakuje religię, wolność religijną, atakuje także coś więcej, atakuje naszą cywilizację, tę cywilizację, którą lewica, zwłaszcza skrajna lewica, chce po prostu zniszczyć. To jest dzisiaj oczywiste” – mówił Kaczyński. Dodał, że “mamy lewaka u władzy w Warszawie”.

Podkreślił, że trzeba bronić w Polsce wolności religijnej, która – jego zdaniem – jest “matką wszystkich innych wolności”. “Tę wolność musimy w Polsce utrzymać – wolność religii, naszej religii. A znakiem tej religii jest krzyż” – oświadczył Kaczyński.

Źródło: PAP Autor: Iwona Żurek
Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij