Najnowsze wiadomości z kraju

Unijne pieniądze i praworządność. Ziobro kieruje wniosek do TK

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że kieruje dziś do Trybunały Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności.

Rozporządzenie dotyczące mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności zostało wynegocjowane między prezydencją niemiecką w Radzie UE, Parlamentem Europejskim i przegłosowane w listopadzie ub.r. na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich. Wprowadzeniu tego przepisu sprzeciwiała się Polska i Węgry. W grudniu ub. roku, podczas szczytu w Brukseli, doszło do porozumienia unijnych liderów.

Na czwartkowej konferencji prasowej Ziobro przypomniał, że resort sprawiedliwości oraz Solidarna Polska, której jest liderem, była zdecydowanie przeciwko zgodzie na warunkowe przyjęcie tzw. mechanizmu warunkowości, które ostatecznie przyjął premier Mateusz Morawiecki.

Złożenie wniosku do TK poprzedziła analiza prawna, po której, jak powiedział Ziobro, nie ma „najmniejszych wątpliwości, że mechanizm warunkowości jest rozwiązaniem jaskrawo sprzecznym z polską konstytucją”. Z tego powodu minister sprawiedliwości zdecydował się na złożenie wniosku do polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem Ziobry interpretacja rozszerzająca przepis Traktatu o Funkcjonowaniu UE prowadzi do nadużycia uprawnień przez organy, które zdecydowały się tak sformułować swoje nowe uprawnienia i w konsekwencji jest sprzeczne, według niego, z literą i duchem traktatów i polskiej konstytucji.

W konkluzjach szczytu zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia zawartego w rozporządzeniu mechanizmu blokowania środków unijnych.

Podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro zapowiedział również, że jako lider Solidarnej Polski zamierza po świętach wystąpić z wnioskiem do władz statutowych partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej.

„Jesteśmy za tym, aby szukać racjonalnych rozwiązań dotyczących ochrony klimatu, ale nie możemy zgodzić się na takie rozwiązania, które będą prowadzić do tak dramatycznej drożyzny, inflacji, zmian w obszarze gospodarczym, które spowodują dramatyczne pogorszenie sytuacji życiowej milionów naszych współobywateli, dramatycznego pogorszenia sytuacji gospodarczej dziesiątków tysięcy polskich firm” – mówił lider Solidarnej Polski.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij